1471/DPD1/423/32/05/SP/2 - Podpisywanie deklaracji przez pełnomocnika uprawnionego do reprezentowania spółki przed organami podatkowymi.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 lipca 2005 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/DPD1/423/32/05/SP/2 Podpisywanie deklaracji przez pełnomocnika uprawnionego do reprezentowania spółki przed organami podatkowymi.

Pytanie podatnika

Czy upoważniona przez pełnomocnika Spółki osoba może podpisywać deklaracje i zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), tj. CIT-2 i CIT-8, w pozycjach odnoszących się do osób uprawnionych do zarządzania jednostką.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 12 kwietnia 2005 r. (wpływ do tut. Urzędu 13 kwietnia 2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. potwierdzenia, iż: upoważniona przez pełnomocnika Spółki osoba może podpisywać deklaracje i zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), tj. CIT-2 i CIT-8, w pozycjach odnoszących się do osób uprawnionych do zarządzania jednostką, Naczelnik Urzędu Skarbowego - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny i prawny

postanawia

- uznać stanowisko Spółki za nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Prokurent Spółki, ujawniony w Krajowym Rejestrze Sądowym udzielił pełnomocnictwa osobie fizycznej do reprezentowania Spółki przed organami podatkowymi w sprawach związanych z obowiązkami podatkowymi w tym do podpisywania w jego imieniu dokumentów związanych z tymi obowiązkami. Pełnomocnik jest umocowany do udzielenia dalszych pełnomocnictw w powyższym zakresie na mocy art. 106 Kodeksu Cywilnego. Na podstawie otrzymanej, w udzielonym pełnomocnictwie, substytucji pełnomocnik upoważnił kolejną osobę fizyczną do podpisywania deklaracji podatkowych CIT. Zdaniem Spółki osoba upoważniona przez pełnomocnika do podpisywania deklaracji podatkowych CIT, może składać podpis na tych deklaracjach w pozycjach dotyczących osób uprawnionych do zarządzania Spółką. Ustosunkowując się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz zaprezentowanego w sprawie stanowiska, organ podatkowy wyjaśnia: W myśl art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2a, 3-6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani bez wezwania składać deklarację, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu /straty/ osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Art. 27 ust. 1 i 2 tejże ustawy stanowi natomiast, że podatnicy są obowiązani składać urzędowi skarbowemu zeznanie o wysokości dochodu /straty/ osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego oraz sprawozdanie finansowe wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, a także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.

Wzór deklaracji i zeznań, o których mowa powyżej, został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2004 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 279, poz. 2761). Zgodnie z opisami, odpowiednio w pozycji 54 deklaracji CIT-2 (z indeksem 16) oraz pozycji 63 zeznania CIT-8 (z indeksem 18) - właściwych dla podatników, których rok podatkowy rozpoczął się po 31 grudnia 2004 r. winny być złożone podpisy i pieczątki osoby lub osób uprawnionych, zgodnie z obowiązującymi przepisami lub nadanym statutem do zarządzania jednostką. Organizację i funkcjonowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reguluje ustawa z dnia 16 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94 poz. 1037, z późn. zm.). Art. 201 § 1 Ksh stanowi, że zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentuje spółkę, natomiast art. 204 § 1 tego aktu stanowi, że prawo członka zarządu do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych spółki, a zatem także do czynności procesowych za spółkę w postępowaniach wobec organów skarbowych. Sposób reprezentowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez jej członków zarządu określa umowa spółki oraz wymieniony Ksh (art. 205). Sprawy spółki mogą być również reprezentowane przez prokurenta, który dysponuje ustawowym pełnomocnictwem do działania w imieniu i na rzecz przedsiębiorcy (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), umocowanym do wszystkich czynności sądowych i pozasądowych, jakie związane są z prowadzeniem przedsiębiorstwa (spółki).

Zgodnie z art. 136 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. Nie bez znaczenia pozostaje jednocześnie treść udzielonego pełnomocnictwa. Jeżeli wg pełnomocnictwa osoba fizyczna została upoważniona jedynie do podpisywania deklaracji CIT, a nie do reprezentowania spraw Spółki, nie może ona występować jako osoba upoważniona do zarządzania jednostką i podpisywać w imieniu takich osób dokumenty, którymi są miesięczne deklaracje CIT-2 oraz zeznanie roczne CIT-8.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl