1471/DPD1/423/26/06/MK - Niezamortyzowana wartość samochodu w momencie jego sprzedaży jako koszt uzyskania przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 maja 2006 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/DPD1/423/26/06/MK Niezamortyzowana wartość samochodu w momencie jego sprzedaży jako koszt uzyskania przychodów.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu Strony z dnia 15 lutego 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj.:

-

czy w związku ze sprzedażą samochodu osobowego o wartości przekraczającej równowartość 20.000 Euro, pozostałe nie umorzone raty (wartość netto środka trwałego) w całości stanowią koszty uzyskania przychodu,

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonywała odpisów amortyzacyjnych od samochodu osobowego, które stanowiły koszty uzyskania przychodów, oraz w części przekraczającej 20.000 Euro, jako niestanowiące kosztu uzyskania przychodu zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Na dzień sprzedaży samochodu Spółka uwzględniła odpisy amortyzacyjne wyliczone zgodnie z zasadami wynikającymi z ww. ustawy o p.d.o.p. Zdaniem Spółki, mając na uwadze treść art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o p.d.o.p, w momencie sprzedaży środka trwałego pozostałe nie umorzone raty (wartość netto środka trwałego) stanowią koszty uzyskania przychodów.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego przedstawiona przez Stronę argumentacja jest prawidłowa. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,

-

wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

Powołany w tym przepisie art. 16h ust. 1 pkt 1 stanowi, iż odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartość początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Z ww. przepisów wynika, że Spółka, sprzedając samochód osobowy o wartości początkowej przekraczającej równowartość 20.000 Euro, od którego dokonywała odpisów amortyzacyjnych, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie tego samochodu po uwzględnieniu dokonanych dotychczas odpisów amortyzacyjnych, w tym wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tym samym w momencie sprzedaży pozostała niezamortyzowana wartość tego samochodu stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodu zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy o p.d.o.p. Stosownie do ww. art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy odpisy amortyzacyjne dokonywane są do końca miesiąca, w którym zbyto dany środek trwały i do tego czasu istnieje możliwość ich odnoszenia w koszty uzyskania przychodów oraz występuje obowiązek ustalenia wartości odpisów, które podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy). Biorąc powyższe pod uwagę, przy ustalaniu wartości sprzedanego samochodu, jako kosztu uzyskania przychodów art. 16 ust. 1 pkt 4 ma o tyle znaczenie, że wartość tę należy pomniejszyć również o te odpisy dokonywane do czasu sprzedaży samochodu, które nie stanowiły dla Spółki kosztu uzyskania przychodu. Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl