1471/DPD1/423-141/06/KK - Kontynuowanie amortyzacji przez przekształconą spółkę.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 stycznia 2007 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/DPD1/423-141/06/KK Kontynuowanie amortyzacji przez przekształconą spółkę.

"(...) Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że wspólnikami Spółki są dwie osoby fizyczne podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka zostanie przekształcona w spółkę komandytową (...). Strona stoi na stanowisku, iż nowo powstała spółka komandytowa będzie miała prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem zasad stosowanych do momentu przekształcenia Spółki.

W ocenie Spółki (...), spółka komandytowa powinna dokonywać odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych tak, jakby przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową nie miało miejsca. (...)

(...) Zgodnie z art. 553 § 1 ww. ustawy (K.s.h. - przyp. red.) spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. W prawie podatkowym problematykę sukcesji praw i obowiązków przekształcanych podmiotów reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.). Zgodnie z art. 93a § 1 tejże ustawy, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej, przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. Natomiast stosownie do § 2 pkt 1 lit. b) tegoż artykułu przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej.

(...) Spółka osobowa (w tym przypadku spółka komandytowa) powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) przejmuje ogół praw i obowiązków podatkowych tej spółki, z wyjątkiem tych, które miała spółka kapitałowa, a które nie funkcjonują w spółkach osobowych.

Spółka komandytowa, jako spółka osobowa, nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, bowiem art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowi, iż przepisy tej ustawy nie mają zastosowania do spółek niemających osobowości prawnej. Podatnikami zatem w tych okolicznościach będą wspólnicy spółki komandytowej. W związku z tym, że w przedmiotowej sprawie wspólnikami tymi będą osoby fizyczne, podlegać będą oni obowiązkowi podatkowemu wynikającemu z ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zasady opodatkowania dochodów wspólników z udziału w spółce niebędącej osobą prawną określone zostały w art. 8 tej ustawy i dotyczą m.in. rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy). Na podstawie art. 22 ust. 8 tej ustawy kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Z powyższego wynika zatem, że do wspólników spółki komandytowej będących osobami fizycznymi stosuje się określone w tej ustawie zasady amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Dlatego też, jeżeli chodzi o możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych, zastosowanie znajdzie przepis art. 22h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stosownie do którego podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 lub 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony, z uwzględnieniem art. 22i ust. 2-7.

Zgodnie z art. 22g ust. 12 tejże ustawy, w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego.

Z powyższego wynika, iż podmiot powstały w wyniku przekształcenia Spółki, jako wstępujący w ogół jej praw i obowiązków podatkowych, winien ustalić wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji przekształcanego podmiotu, a odpisów amortyzacyjnych winien dokonywać z uwzględnieniem ich dotychczasowej wysokości, kontynuując metodę amortyzacji przyjętą przez Spółkę.

Reasumując, odpisy amortyzacyjne winny być dokonywane w taki sposób, jakby przekształcenie Spółki w ogóle nie miało miejsca (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2007/4/48