1471/DC/436/5/05/HB - Kompleksowe zarządzanie płynnością grupy kapitałowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 kwietnia 2005 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/DC/436/5/05/HB Kompleksowe zarządzanie płynnością grupy kapitałowej.

"Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż Bank oferuje swoim klientom usługę kompleksowego zarządzania płynnością finansową w ramach grupy kapitałowej, na podstawie umowy o utworzeniu i funkcjonalnym powiązaniu subrachunków, opartej na następującej strukturze: Klientom będącym członkami grupy kapitałowej (Posiadacze Rachunków), Bank prowadzi Rachunki Główne, tj. rachunki bieżące prowadzone w PLN, w których Posiadacze Rachunków mają możliwość zadłużania się. Do każdego z Rachunków Głównych Bank otworzył Subrachunek w celu dokonywania czynności związanych z kompleksowym zarządzaniem płynnością finansową grupy. Za świadczone usługi Bank pobiera prowizje od każdego Posiadacza Rachunku. Na koniec każdego dnia roboczego Bank ustali saldo na każdym Rachunku Głównym i Bank zsumuje wszystkie salda dodatnie oraz odrębnie zsumuje wszystkie salda ujemne na Rachunkach Głównych. Po czym Bank ustali, która z tych sum jest niższa, a która wyższa w wartościach bezwzględnych.

Zdaniem Banku, czynność polegająca na zarządzaniu płynnością finansową danej grupy kapitałowej na podstawie umowy o utworzeniu i funkcjonalnym powiązaniu subrachunków, która nie znajduje odpowiednika w Kodeksie cywilnym, pozostając umową nienazwaną, nie mieści się w zamkniętym katalogu art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. nr 86, poz. 959 ze zm.) podatkowi temu podlegają taksatywnie wymienione w tym przepisie czynności cywilnoprawne.

Ponieważ umowa o utworzeniu i funkcjonalnym powiązaniu subrachunków nie została wymieniona w tym przepisie, nie będzie ona z tego względu podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych."

Opublikowano: S.Podat. 2005/8/12