1471/DC/436/302/06/HB - Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości VAT a wyłączenie z opodatkowania PCC.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 stycznia 2007 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/DC/436/302/06/HB Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości VAT a wyłączenie z opodatkowania PCC.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności oraz obowiązujący stan prawny

postanawia

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że prowadzi Ona działalność gospodarczą polegającą na zakupie i sprzedaży nieruchomości, wynajmie powierzchni biurowej, jak również świadczy usługi zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi i niemieszkalnymi. Strona zawarła przedwstępną umowę sprzedaży stanowiącej Jej własność nieruchomości gruntowej, zabudowanej budynkiem biurowym. Strona wynajmuje w ww. budynku powierzchnie biurowe kilku podmiotom. W związku z przedmiotową sprzedażą na nabywcę przejdą wszelkie prawa związane z wynajmem powierzchni biurowych, nie nastąpi natomiast przejęcie przez nabywcę jakichkolwiek innych należności lub zobowiązań Strony, w tym związanych z przedmiotową nieruchomością. Opisywana transakcja nie obejmie również przejęcia pracowników.

Zdaniem Wnioskodawcy, nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży nie może być potraktowana jako przedsiębiorstwo, stanowi wyłącznie wybrany składnik majątkowy. Zatem przedmiotowa transakcja nabycia nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy wyłączenia zawartego w art. 2 pkt 4) ustawy o p.c.c.

W świetle przedstawionych powyżej okoliczności, w ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu stanowisko Strony zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Równocześnie na podstawie art. 2 pkt 4 tej ustawy nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.:

opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego;

w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r.:

a)

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b)

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

umowy spółki i jej zmiany,

umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W przypadku zakwalifikowania sprzedaży nieruchomości jako czynności podlegającej zwolnieniu na gruncie ustawy o VAT, od umowy sprzedaży należny jest podatek od czynności cywilnoprawnych. Natomiast, jeżeli ww. transakcja jest opodatkowana podatkiem VAT (niezwolniona) jak ma to miejsce w przedstawionym stanie faktycznym, nie będzie ona podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (art. 2 pkt 4 ustawy o p.c.c.).

Jednocześnie należy zauważyć, że analiza cywilnoprawna nie mieści się w ramach określonych w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego nie jest uprawniony (ani obowiązany) do oceny stanowiska Strony, iż przedmiotowa transakcja stanowi lub nie stanowi zbycia przedsiębiorstwa w rozumieniu prawa cywilnego.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl