1449/2CF/415/IP-37/2006/DK - Składki na ubezpieczenie społeczne zapłacone w Niemczech.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 18 kwietnia 2006 r. Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście 1449/2CF/415/IP-37/2006/DK Składki na ubezpieczenie społeczne zapłacone w Niemczech.

"(...) Jest Pan obywatelem Niemiec zamieszkującym tymczasowo na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Źródło przychodów i miejsce zatrudnienia są położone w Niemczech, natomiast miejscem wykonywania pracy jest Rzeczpospolita Polska. Niemiecki pracodawca pomniejsza Pana dochody o obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne na mocy przepisów obowiązujących w kraju zatrudnienia. Pana zdaniem dochód podlegający opodatkowaniu w Polsce winien być pomniejszony o składki na ubezpieczenia społeczne wpłacane do niemieckiego systemu ubezpieczeń społecznych.

(...) Zgodnie z art. 15 umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. nr 12, poz. 90) - wynagrodzenie podatnika otrzymane z tytułu świadczenia pracy najemnej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z tym, podatnik zwraca się z zapytaniem, czy opodatkowaniu w Polsce będzie podlegać jego wynagrodzenie brutto, czy też wynagrodzenie pomniejszone o obowiązkowe składki wpłacane do niemieckiego systemu ubezpieczeń społecznych, które są potrącane z jego wynagrodzenia brutto w Niemczech.

Podatnik stoi na stanowisku, iż zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - opodatkowaniu w Polsce będzie podlegać wynagrodzenie pomniejszone o ww. składki.

Stosownie do postanowień art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) - podstawę obliczenia podatku (...) stanowi dochód (...) po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. nr 137, poz. 887 ze zm.):

a) zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących,

b) potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe (...).

Odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z brzmienia cytowanego wyżej przepisu jednoznacznie wynika, iż podatnik może odliczyć od dochodu kwotę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe, jeżeli kwoty tych składek zostały uiszczone przez podatnika lub pobrane przez płatnika na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych tj. ustawy obowiązującej na terytorium Polski. Tymczasem składki na ubezpieczenia społeczne, o których mowa we wniosku podatnika zostały potrącone w Niemczech, a więc na podstawie przepisów obowiązujących na terytorium Niemiec.

W związku z tym przepis art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w tym przypadku nie będzie miał zastosowania.

Zatem w świetle powyższych przepisów oraz przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy uznać za nieprawidłowe stanowisko podatnika, iż zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - opodatkowaniu w Polsce będzie podlegać wynagrodzenie pomniejszone o obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne opłacone w Niemczech (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/8/59