1443/ZPD/415-10/07/HR - Koszty poniesione na egzekucję wierzytelności.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 sierpnia 2007 r. Urząd Skarbowy w Wyszkowie 1443/ZPD/415-10/07/HR Koszty poniesione na egzekucję wierzytelności.

"(...) Spółka cywilna (...) świadczy usługi polegające na ściąganiu długów na zlecenie wierzycieli zgodnie z umowami przelewu wierzytelności. Spółka prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zdaniem wspólników spółki cywilnej, koszty poniesione na egzekucję wierzytelności, tj. opłaty pocztowe notarialne i inne zaliczamy do kosztów okresu, w którym zostały poniesione i stanowią koszt uzyskania przychodu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego (...) stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodu są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Przepis art. 23 cyt. ustawy wymienia wydatki nie uznane za koszt uzyskania przychodu. W przedmiocie kosztów dotyczących opłat notarialnych, pocztowych, to czy podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jest jednym z warunków, aby sprawa miała charakter gospodarczy, czyli była związana z prowadzoną działalnością gospodarczą i z uzyskanym przychodem z tej działalności. Jeżeli podatnik ponosi koszty z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej to może poniesione koszty zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Zgodnie z zasadą określoną w art. 22 ust 4, 5, 5a, 5b, i 6 ustawy koszty uzyskania przychodów są potrącane w tym roku podatkowym, którego przychodów dotyczą. W związku z powyższym wszystkie koszty poniesione w celu odzyskania należności stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. Zgodnie z objaśnieniami do podatkowej księgi przychodów i rozchodów kolumna 11 przeznaczona jest do wpisywania kosztów ubocznych związanych z zakupem np.: kosztów transportu, załadunku, wyładunku, ubezpieczenia w drodze, które mają wpływ na podwyższenie kosztów zakupu towarów. Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że zarówno w przypadku opłat pocztowych, notarialnych i innych kosztów, które obejmują cały bieżący rok, koszty te winny być ewidencjonowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie wystawienia faktury lub innego dowodu potwierdzającego zobowiązanie podatnika do dokonania wydatku. Mając na uwadze powyższe stanowisko podatnika jest prawidłowe. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/1/33