1442/PP/415/103/06/HG - Bezpłatny dowóz pracowników do pracy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 grudnia 2006 r. Urząd Skarbowy w Wołominie 1442/PP/415/103/06/HG Bezpłatny dowóz pracowników do pracy.

"(...) Spółdzielnia Pracy (...) przejęła na siebie ciężar finansowy kosztów dowozu pracowników do pracy z umówionego miejsca w Warszawie. Podpisała z przewoźnikiem indywidualną umowę na dowóz pracowników - opłata za te usługi ustalona została w sposób ryczałtowy (bez względu na ilość przewożonych osób).

Miejscowość (...), gdzie mieści się zakład usługowy i siedziba zarządu, znajduje się w odległości 30 km od Warszawy i brak jest komunikacji miejskiej oraz brak dogodnych połączeń umożliwiających dojazd do pracy. Cztery zakłady usługowe i 15 punktów przyjęć oraz liczni kontrahenci mieszczą się w Warszawie. Pracownicy tych miejsc pracy korzystają także z bezpłatnych dojazdów (...) celem załatwienia spraw służbowych i osobistych.

Pracownicy administracji nie rzadko z kolei pozostają w Warszawie, realizując bieżące potrzeby Spółdzielni. Zaprezentowane funkcjonowanie Spółdzielni nie pozwala na ścisłe określenie świadczenia przypadającego na konkretną osobę - dojazd ma charakter "otwarty", bywa dostępny dla wszystkich pracowników, nie tylko tych pracujących na stałe (...) i tylko tak zorganizowany dojazd umożliwia normalne funkcjonowanie Spółdzielni. Spółdzielnia nie może ustalić wartości świadczenia przypadającego na poszczególnego pracownika w związku z niewiedzą, którzy pracownicy korzystają z bezpłatnego transportu i w jakim zakresie.

(...) W związku z przedstawionym wyżej stanem faktycznym Spółdzielnia Pracy (...) zajęła stanowisko, iż otrzymane przez pracownika świadczenie, które nie pozwala na ścisłe określenie ww. świadczenia na konkretnego pracownika w związku z zawartą z przewoźnikiem indywidualną umową i zapłatą za te usługi w sposób ryczałtowy, nie powoduje przychodu po stronie pracownika (...).

(...) Wydatki ponoszone przez pracodawcę na sfinansowanie kosztów dojazdu do pracy stanowią dla tych pracowników przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Istotną okolicznością wpływającą na zakres opodatkowania dochodów pracownika jest sposób, w jaki pracodawca zamawiający usługę od innego podmiotu ustali warunki jego wykonywania oraz sposób ustalenia należności. W tych przypadkach, w których nie będzie możliwe określenie wartości świadczenia faktycznie otrzymanego przez pracownika, np. na skutek przyjęcia zryczałtowanej formy odpłatności przez pracodawcę abstrahującej od ceny usługi przypadającej na konkretnego pracownika, wartość świadczenia nie będzie mieścić się w pojęciu przychodu pracownika.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż podpisanie przez Wnioskodawcę z przewoźnikiem indywidualnej umowy na dowóz pracowników do pracy i wnoszeniem odpłatności za te usługi w sposób zryczałtowany (bez względu na ilość przewożonych osób) uniemożliwia identyfikację ceny konkretnej usługi ponoszonej na konkretnego pracownika. A zatem nie jest możliwe ustalenie wartości faktycznie otrzymanego przez pracownika świadczenia.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje bowiem doliczania do dochodu pracownika wartości świadczeń ponoszonych przez pracodawcę na rzecz pracowników w sytuacji, gdy nie można określić wartości świadczenia, z jakiego podatnik faktycznie skorzystał.

Stąd też doliczanie do dochodu pracownika wartości świadczeń jedynie przypadających na pracownika (a nie faktycznie otrzymanych) byłoby sprzeczne z postanowieniami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, świadczenie polegające na finansowaniu pracownikom dojazdów do pracy, stanowi dla nich przychód podlegający opodatkowaniu, z wyjątkiem sytuacji, gdy pracodawca wykupi usługi przewozowe dla grupy pracowników i z uwagi na rozliczenie się z przewoźnikiem w formie ryczałtu nie będzie możliwe ustalenie przychodu przypadającego na poszczególnego pracownika (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2007/4/9