1442/DF/415/HF/19/06 - Strata w środkach obrotowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 kwietnia 2006 r. Urząd Skarbowy w Wołominie 1442/DF/415/HF/19/06 Strata w środkach obrotowych.

"(...) Podatnik jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży i importu herbaty. W jednej z dostaw z importu część herbaty została zalana podczas transportu. Wartość tej herbaty stanowiła 13,30% całej dostawy. Zalana herbata nigdy nie została dopuszczona do obrotu i została komisyjnie zniszczona w obecności przedstawicieli agencji celnej oraz przedstawicieli MZO. W dokumencie SAD podatek VAT został naliczony od całej wartości dostawy (wraz z towarem zniszczonym). Dostawca herbaty nie wystawił faktury korygującej, tym samym podatnik zapłacił dostawcy za całość faktury, która obejmowała również towar zniszczony. Zatem poniesiona strata obciążyła firmę podatnika. Od dostawcy natomiast wnioskodawca otrzymał odszkodowanie. (...)

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, za wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy.

W omawianym stanie faktycznym szczególnie dużego znaczenia nabiera zatem użyty przez ustawodawcę zwrot "w celu". Oznacza to, że określone wydatki lub koszty nie muszą wiązać się z konkretnym przychodem ani nawet w ogóle mogą nie doprowadzić do materialnego rezultatu w postaci uzyskania przychodu - rozstrzygające znaczenie ma więc racjonalnie pojmowany cel ich poniesienia. Jest oczywistym, że podatnik nie osiągnie żadnego przychodu w przypadku uszkodzenia towaru wskutek zalania, które spowodowało, iż stał się on bezwartościowy. Jeżeli jednak wspomniany towar został zakupiony z zamiarem jego dalszej odsprzedaży, to należy uznać, iż wydatki poniesione na zakup towaru miały na celu osiągnięcia przychodu.

Równocześnie przepisy art. 23 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawierające katalog kosztów i wydatków, które w żadnych okolicznościach nie mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodu, nie zawierają żadnego wyłączenia dotyczącego strat w środkach obrotowych (czyli np. towarach). Nie oznacza to jednak, że każda strata w środkach obrotowych może stanowić koszt uzyskania przychodu. (...)

Podkreślenia wymaga (...) fakt, iż strata jest zdarzeniem losowym, niezależnym od woli podatnika, powstałym zarówno w wyniku działań sił przyrody, jak i działań innego człowieka powodującym ubytek i szkodę pod warunkiem, że podatnik nie przyczynia się w jakiś sposób do powstania tej szkody lub nie ułatwia jej powstania. Jakiegokolwiek zawinienie ze strony podatnika poprzez niezachowanie staranności wymaganej w danych warunkach, niedopełnienie obowiązków ciążących na podatniku w celu uniknięcia szkody, uniemożliwia przyjęcie, że powstała szkoda stanowi stratę o charakterze losowym. Jedynie straty w środkach obrotowych powstałe w trakcie normalnego, racjonalnego działania podatnika w celu osiągnięcia przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w jednej z dostaw importowych część towaru handlowego została zalana podczas transportu. Towaru tego nie dopuszczono do obrotu, ponieważ został on komisyjnie zniszczony w obecności dwóch przedstawicieli agencji celnej i dwóch przedstawicieli MZO. Należność wynikająca z faktury, w tym za zalany towar, została przez podatnika zapłacona. Zatem mając na uwadze przedstawione wyżej warunki do zakwalifikowania poniesionej przez podatnika straty w środkach obrotowych do kosztów uzyskania przychodu, podatnik miał prawo zaliczyć wartość zalanego i zniszczonego towaru handlowego do kosztów uzyskania przychodu (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/11/37