1440/DVAT/443-77689/07/AS - Odliczenie pełnej kwoty podatku naliczonego w związku z zakupem samochodów służbowych i demonstracyjnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 czerwca 2007 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Wola 1440/DVAT/443-77689/07/AS Odliczenie pełnej kwoty podatku naliczonego w związku z zakupem samochodów służbowych i demonstracyjnych.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 86 ust. 1, art. 86 ust. 3, art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a), art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 22 maja 2007 r. (data wpływu 23 maja 2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego (w zakresie podatku od towarów i usług), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola POSTANOWIŁ uznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem samochodów będących towarami handlowymi a wykorzystywanych jako samochody demonstracyjne oraz pojazdów służbowych odsprzedawanych po upływie roku i wprowadzonych do ewidencji środków trwałych - za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 22 maja 2007 r. (data wpływu 23 maja 2007 r.) strona zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Z przedmiotowego wniosku wynika:

Stan faktyczny:

Spółka jest dystrybutorem samochodów, która dokonuje zakupu samochodów od podmiotów krajowych i osób fizycznych a następnie odsprzedaje je innym podmiotom gospodarczym i osobom fizycznym. Niektóre z pojazdów po zakupie i zarejestrowaniu są wykorzystywane przez spółkę jako samochody demonstracyjne, testowe lub służbowe. W przypadku gdy przewidywany okres użytkowania samochodów służbowych i demonstracyjnych przekracza rok, są one ujmowane w ewidencji środków trwałych spółki. Samochody testowe przeznaczone do sprzedaży przed upływem roku od daty zakupu są ewidencjonowane jako towary handlowe. Po wprowadzeniu do ewidencji zakupów samochodów testowych spółka odlicza podatek naliczony w pełnej wysokości. Natomiast po wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych samochodów służbowych i demonstracyjnych, spółka odlicza podatek naliczony zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w wysokości 60% nie więcej niż 6.000 zł.

Zapytanie:

Czy w przedstawionym stanie faktycznym spółka ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego w związku z zakupem samochodów służbowych i demonstracyjnych.

Stanowisko wnioskodawcy:

Zdaniem składającego zapytanie spółka ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego w związku z nabyciem ww. pojazdów. Zdaniem spółki wyłączenie z ograniczenia prawa do odliczenia zawarte w art. 86 ust. 4 pkt 7 ww. ustawy dotyczy wszystkich samochodów osobowych nabywanych przez podmiot zajmujący się ich sprzedażą. Decydujące znaczenie zdaniem podatnika ma faktycznie wykorzystywana przez spółkę działalność a nie przeznaczenie pojazdu.

Działając na podstawie art. 14a 1, 3, 4 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko wnoszącego zapytanie - za nieprawidłowe.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 3 ww. ustawy, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

W myśl art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) przepis ust. 3 nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odprzedaż tych samochodów (pojazdów).

Stosownie do § 8 ust. 1 pkt 5 ww. rozporządzenia Ministra Finansów, zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.

W myśl art. 43 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, przez towary używane, rozumie się pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz przedstawiony przez Stronę stan faktyczny należy stwierdzić, że Podatnik dokonujący nabycia towaru - samochodu osobowego w chwili jego zakupu ma obowiązek określić jakim celom towar ten ma służyć tzn. czy jest to towar handlowy do dalszej odsprzedaży czy jest to zakup na potrzeby prowadzonej działalności. Do takiego wyodrębniania zobowiązują przepisy dotyczące możliwości dokonywania odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu, co do których stosuje się różne zasady.

W przedstawionej przez Wnioskodawcę sytuacji wynika, iż nabywane przez Spółkę samochody przeznaczone do celów demonstracyjnych i służbowych użytkowane są powyżej roku przed ich sprzedażą. Wówczas zakup tych samochodów będzie podlegał regulacjom wynikającym z przepisu art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług i Spółce nie będzie przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu zakupu przedmiotowych samochodów. W związku z tym Spółka ma prawo do skorzystania ze zwolnienia z VAT z tytułu sprzedaży przedmiotowych samochodów, ponieważ będą spełnione przesłanki wynikające z cytowanego wyżej § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów.

Inaczej jest w sytuacji, gdy samochody zakupione są z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży i stanowią towar handlowy. Wówczas ma zastosowanie przepis art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) ww. ustawy i podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodów, a ich sprzedaż zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy winna być opodatkowana stawką w wysokości 22%.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl