1438/RM/436/art.14a/177/PCC/9/06/EB - Pożyczka udzielona na zakup gospodarstwa rolnego.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 17 lipca 2006 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów 1438/RM/436/art.14a/177/PCC/9/06/EB Pożyczka udzielona na zakup gospodarstwa rolnego.

Pytanie podatnika

Czy pożyczka udzielona na zakup gospodarstwa rolnego, na bazie którego prowadzona będzie działalność gospodarcza spełnia warunki określone w art. 9 pkt 10 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Postanowienie

Działając na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 25.04.2006 r. (data wpływu do Urzędu 28.04.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu pożyczki udzielonej na zakup gospodarstwa rolnego, na bazie którego prowadzona będzie działalność gospodarcza, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku

Uzasadnienie

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że wnioskodawca zamierza udzielić swojemu synowi pożyczki na zakup gospodarstwa rolnego, na bazie którego syn prowadził będzie działalność gospodarczą polegającą na usługowej hodowli zwierząt.

Zdaniem pytającego udzielenie pożyczki na zakup gospodarstwa rolnego w celu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, jako określony rodzaj zarobkowej działalności wytwórczej wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły, polegającej na usługowej hodowli zwierząt spełniać będzie w pełni określone w art. 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych warunki do zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z dyspozycji art. 9 pkt 10 lit. g) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) wynika, że zwolnione są od podatku pożyczki udzielane "na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki".

Z treści tego przepisu wynika jednoznacznie, że warunkiem zastosowania zwolnienia jest udzielenie pożyczki przedsiębiorcy lub przyszłemu przedsiębiorcy pod warunkiem, że otrzymane na podstawie umowy pożyczki pieniądze przeznaczone zostaną na rozpoczęcie lub dalsze prowadzenie działalności gospodarczej, przy czym wykorzystanie przedmiotu pożyczki udzielonej w tym celu powinno nastąpić w okresie 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Dodatkowy warunek, w przypadku pożyczek pieniężnych, stanowi wymóg udokumentowania wydatków ze środków pochodzących z pożyczki na wskazane w cytowanym przepisie cele. Biorąc pod uwagę fakt, iż ustawodawca nie wprowadza żadnych ograniczeń podmiotowych oznacza, że wszelkie umowy pożyczki na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej niezależnie od charakteru podmiotów, które je zawierają stanowią podstawę do zwolnienia z podatku po spełnieniu ww. warunków ustawowych.

Na podstawie przepisów art. 3 pkt 9 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa należy uznać, iż za prowadzenie działalności gospodarczej uważa się czynności podejmowane przez podmiot, które wchodzą w zakres działalności, tj. pozostają w normalnym funkcjonalnym związku z tą działalnością, w szczególności podejmowane w celu realizacji zadań związanych z przedmiotem działalności tego podmiotu.

Zatem jeżeli pożyczkobiorca spełni wymogi określone powołanymi wyżej przepisami ustawy Ordynacja podatkowa oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych to ww. pożyczka będzie zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl