1438/DP/423/90-11/06/GE - Czy poniesione przez spółkę koszty udziału w przetargach mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 maja 2006 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów 1438/DP/423/90-11/06/GE Czy poniesione przez spółkę koszty udziału w przetargach mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu?

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka poniosła koszty związane z udziałem w przetargu na rezerwację pary kanałów dupleksowych o szerokości 2x3,5 MHz każdy w zakresie 3600-3800 MHz na obszarze całego kraju organizowanych przez Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty.

Spółka wygrała przetarg. Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty decyzją przyznał Spółce częstotliwość na czas określony - do 2020 r. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. prawo telekomunikacyjne, Spółka jest zobowiązana do zapłaty za rezerwację częstotliwości. W związku z udziałem Spółki w powyższych przetargach poniesione zostały liczne koszty związane między innym z przygotowaniem oferty, analizą rynku usług telekomunikacyjnych, uzyskaniem opinii prawnych i specjalistycznych itp.

We wniosku Pełnomocnik Spółki zwrócił się z zapytaniem:

Czy poniesione przez Spółkę Koszty Udziału w Przetargach, mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu?

Zdaniem podatnika pozostałe wydatki - Koszty Udziału w Przetargach, mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów podziela stanowisko Spółki.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Warunkiem uznania wydatków za koszt uzyskania przychodów jest, więc występowanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem.

Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest od powiązania poniesionego wydatku z działalnością podatnika, który zalicza ten wydatek do kosztów, istnienia bezpośredniego lub nawet tylko potencjalnego związku przyczynowego między wydatkiem a uzyskanym przychodem oraz właściwego udokumentowania tego wydatku, przy czym przesłanki te muszą być spełnione łącznie.

Reasumując, muszą zostać spełnione następujące warunki, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodów:

*

został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika,

*

jest definitywny oznacza to, że wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

*

pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, przy czym wykazanie związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów obciąża podatnika,

*

poniesiony został w celu uzyskania przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów. Oznacza to, że określony wydatek powinien okazać się dla uzyskania przychodów niezbędny, a przynajmniej pożyteczny w sensie potencjalnej możliwości na wygenerowanie przychodów,

*

został właściwie udokumentowany,

*

nie jest kosztem wymienionym w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego, uznać należy, iż stanowisko Spółki w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na opłatę za rezerwację częstotliwości oraz pozostałe wydatki związane z udziałem w przetargach, stanowią koszt uzyskania przychodu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl