1438/DF2/415-230g/374/06/AZ - Czy wniesienie do spółki jawnej, prowadzącej PKPiR, przedsiębiorstwa osoby fizycznej obowiązanej do prowadzenia ksiąg rachunkowych, będzie skutkować obowiązkiem założenia ksiąg rachunkowych z dniem wniesienia przedsiębiorstwa osoby fizycznej?

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 5 marca 2007 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów 1438/DF2/415-230g/374/06/AZ Czy wniesienie do spółki jawnej, prowadzącej PKPiR, przedsiębiorstwa osoby fizycznej obowiązanej do prowadzenia ksiąg rachunkowych, będzie skutkować obowiązkiem założenia ksiąg rachunkowych z dniem wniesienia przedsiębiorstwa osoby fizycznej?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 6 grudnia 2006 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 6 grudnia 2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania art. 24a ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku - za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 grudnia 2006 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w kwestii obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych w przypadku wniesienia aportem przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki jawnej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą XYZ na podstawie wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej prowadzonej przez Burmistrza Miasta Y. Jednocześnie Strona zaznacza, że jest wspólnikiem Spółki jawnej ABC zgłoszonej do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 28 listopada 2006 r. Po uzyskaniu wpisu spółki jawnej do Rejestru Przedsiębiorców KRS, Wnioskodawca zamierza, na mocy aneksu do umowy powyższej spółki, wnieść do niej wkład w postaci przedsiębiorstwa prowadzonego przez Stronę jako osobę fizyczną pod nazwą XYZ. Zgodnie z wolą wspólników wniesienie przedmiotowego przedsiębiorstwa do spółki jawnej połączone będzie z przejęciem przez spółkę zobowiązań (długów związanych z działalnością gospodarczą) wnoszonego przedsiębiorstwa.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy wniesienie do spółki jawnej, prowadzącej podatkową księgę przychodów i rozchodów, przedsiębiorstwa osoby fizycznej obowiązanej do prowadzenia ksiąg rachunkowych, będzie skutkować obowiązkiem założenia ksiąg rachunkowych z dniem wniesienia przedsiębiorstwa osoby fizycznej?

Zdaniem Strony, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych wynika z art. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, nie będącej prawem podatkowym. W związku z powyższym, Wnioskodawca wyraża stanowisko, iż wniesienie do spółki jawnej prowadzącej podatkową księgę przychodów i rozchodów, wkładu w postaci przedsiębiorstwa osoby fizycznej, prowadzącej księgi rachunkowe, nie skutkuje obowiązkiem założenia w spółce ksiąg rachunkowych. Jednocześnie Strona zaznacza, że obowiązek taki ewentualnie nastąpi od początku r. następnego, w przypadku spełnienia przez spółkę jawną warunków, o których mowa w art. 2 ustawy o rachunkowości.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska Wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. Nr 173 poz. 1807 z późn. zm.) przedsiębiorcą, w rozumieniu ustawy, jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Stosownie do zapisu art. 24a ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76 poz. 694 z późn. zm.) osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie objęte są przepisami tej ustawy, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800.000 euro.

Z powołanych powyżej uregulowań prawnych wynika, iż ustawodawca wyodrębnia oddzielnie jednostki będące osobami fizycznymi, a oddzielnie wspólników spółki jawnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności. Obowiązek stosowania przepisów ustawy o rachunkowości odnosi się wyłącznie do jednostek, które w tej samej formie prawnej prowadziły działalność w r. poprzedzającym rok obrotowy. W konsekwencji oznacza to, że wniesienie do spółki jawnej prowadzącej podatkową księgę przychodów i rozchodów wkładu w postaci przedsiębiorstwa osoby fizycznej prowadzącej księgi rachunkowe, nie skutkuje obowiązkiem założenia w spółce ksiąg rachunkowych.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku. Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl