1438/443/432-287/05/2006/AO - Opodatkowanie podatkiem VAT dopłat do wkładu budowlanego wniesionego przez członków spółdzielni, na rzecz których ustanowione zostało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przed 1 maja 2004 r.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 28 lutego 2006 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów 1438/443/432-287/05/2006/AO Opodatkowanie podatkiem VAT dopłat do wkładu budowlanego wniesionego przez członków spółdzielni, na rzecz których ustanowione zostało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przed 1 maja 2004 r.

Pytanie podatnika

Pytanie dotyczy kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług dopłat do wkładu budowlanego wniesionego przez członków, na rzecz których ustanowione zostało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przed 1 maja 2004 r.

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 28.11.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług dopłat do wkładu budowlanego wniesionego przez członków, na rzecz których ustanowione zostało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przed 1 maja 2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów: postanawia uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

Uzasadnienie

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż spółdzielnia rozpoczęła w 2000 r. budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażami podziemnymi i jednym lokalem użytkowym. Spółdzielnia ma wątpliwości w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dopłat do wkładów mieszkaniowych z tytułu ostatecznego rozliczenia, dokonywanych po 1 maja 2004 r. przez członków, na rzecz których zostało ustanowione spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przed 1 maja 2004 r. Spółdzielnia stoi na stanowisku, iż dopłaty do wkładu budowlanego wynikające z ostatecznego rozliczenia wnoszone przez członków, którzy mają ustanowione spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego przed 1 maja 2004 r. nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W myśl art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport i import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również: ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

W art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzono m.in., że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w przypadku czynności ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia na rzecz członka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub ustanowienia na rzecz członka odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu lub przeniesienia własności lokalu w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych.

Uwzględniając przytoczone powyżej przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony, we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, iż wszelkie dopłaty do wkładów mieszkaniowych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W przypadku ustanowienia na rzecz członka spółdzielczego prawa do lokalu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia prawa do lokalu. Oznacza to, że ustanowienie spółdzielczych praw (własnościowego czy lokatorskiego) do lokalu mieszkalnego (także użytkowego) ostatecznie kończy rozliczenie podatku od towarów i usług z tytułu otrzymanych na jego poczet wkładów i opłat.

W powyższej sytuacji ustanowienie spółdzielczych praw do przedmiotowych lokali nastąpiło przed 1.05.2004 r., a w świetle obowiązującej do dnia 30.04.2004 r. ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), czynność ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W takim przypadku, sam moment późniejszego otrzymania dopłat wkładów budowlanych i mieszkaniowych pozostaje bez znaczenia dla obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Pouczenie

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w dniu 28.11.2005 r. oraz wydawane jest według stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl