1438/443/218-85/2007/PG - Czy podatnik prowadzący usługową działalność rolniczą polegającą na hodowli koni ma prawo od początku jej podjęcia do rozliczania podatku od towarów i usług na zasadach ogólnych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 lipca 2007 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów 1438/443/218-85/2007/PG Czy podatnik prowadzący usługową działalność rolniczą polegającą na hodowli koni ma prawo od początku jej podjęcia do rozliczania podatku od towarów i usług na zasadach ogólnych?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 31 maja 2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii rozliczania podatku od towarów i usług na zasadach ogólnych, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów postanawia:

uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu przedstawionego we wniosku z dnia 31 maja 2007 r. wynika, iż Strona jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i świadczy usługi rolnicze polegające na usługowej hodowli koni. W bieżącym roku Wnioskodawca nabył gospodarstwo rolne, na którym zamierza prowadzić działalność rolniczą. Wnioskodawca z tytułu prowadzenia działalności rolniczej nie chce korzystać z przysługującego mu zwolnienia od podatku od towarów i usług ani rozliczać się na zasadach rolnika zryczałtowanego, natomiast chciałby stosować zasady ogólne.

Strona zwraca się z pytaniem czy ma prawo do rozliczania się w podatku od towarów i usług z tytułu działalności rolniczej prowadzonej na zasadach ogólnych?

Zdaniem Podatnika ma on prawo od początku podjęcia działalności rolniczej do rozliczania podatku od towarów i usług na zasadach ogólnych z tytułu prowadzenia tej działalności.

Zgodnie z art. 96 ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) jeżeli podmioty, o których mowa w ust. 3, rozpoczną dokonywanie sprzedaży opodatkowanej, utracą zwolnienie od podatku lub zrezygnują z tego zwolnienia, obowiązane są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w ust. 1, a przypadku podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni - do aktualizacji tego zgłoszenia, w terminach:

*

przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 oraz w art. 113 ust. 1, w przypadku rezygnacji z tego zwolnienia.

Zgodnie z art. 43 ust. 3 ww. ustawy rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem:

1.

dokonania w poprzednim r. podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20 000,00 zł oraz

2.

dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2, oraz

3.

prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3.

Zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług rolnik ryczałtowy, który zamierza zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 3 jest obowiązany prowadzić ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 1 przez okres co najmniej 3 kolejnych miesięcy poprzedzających bezpośrednio miesiąc, od którego rolnik ten rezygnuje ze zwolnienia.

Podsumowując należy stwierdzić, iż Wnioskodawca po spełnieniu wymogów zawartych w art. 43 ust. 3 i 4 ustawy o VAT, jeżeli zrezygnuje ze zwolnienia przysługującego mu z racji statusu rolnika ryczałtowego oraz dokona aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego (VAT-R) będzie mógł wybrać ogólne zasady rozliczenia w podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl