1437/ZP/443-9/07/EZ - Sprzedaż wysyłkowa - moment powstania obowiązku podatkowego.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 12 kwietnia 2007 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek 1437/ZP/443-9/07/EZ Sprzedaż wysyłkowa - moment powstania obowiązku podatkowego.

"(...) Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność handlowo-usługową w zakresie konserwacji i naprawy maszyn biurowych współpracując głównie ze stałymi firmami stosując formę płatności - przelew lub gotówka. Zdarza się jednak, że dostawy towarów dokonuje Pan za pośrednictwem firmy kurierskiej, zlecając im jednocześnie pobranie należności za dostarczony towar. W większości przypadków wystawiona faktura i płatność za nią idąca są w tym samym miesiącu. Jednak bywa tak, że za fakturę wystawioną pod koniec miesiąca, przelew z x dostaje Pan na początku następnego miesiąca

W związku z ww. stanem faktycznym wystąpił Pan z zapytaniem: Czy otrzymanie zapłaty w przypadku dostawy wysyłkowej dokonanej za zaliczeniem pocztowym jest równoznaczne z otrzymaniem zapłaty w przypadku dostawy dokonanej za pobraniem przez firmę kurierską, co skutkuje takim samym momentem powstania obowiązku podatkowego? Czy obowiązek podatkowy powstaje w momencie zapłaty przez firmę kurierską na konto i jest równoznaczne z zapisem art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT - wysyłka za zaliczeniem pocztowym

(...) Art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (...) wskazuje, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty - w przypadku dostawy wysyłkowej dokonanej za zaliczeniem pocztowym. Fakturę należy w tym przypadku wystawić odbiorcy na zasadach ogólnych - z dniem wysyłki nie później niż 7 dnia, od dnia jej dokonania, lecz obowiązek podatkowy wiąże się nie z faktem jej wystawienia, lecz z momentem otrzymania zapłaty.

Tak więc należy uznać, iż otrzymanie zapłaty w przypadku dostawy wysyłkowej dokonanej za zaliczeniem pocztowym jest równoznaczne z otrzymaniem zapłaty w przypadku dostawy za pobraniem przez firmę kurierską. Moment powstania obowiązku podatkowego w obydwu przypadkach jest tożsamy.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż w ww. przypadkach obowiązek podatkowy powstaje według zasady określonej w art. 19 ust. 13 pkt 6 ww. ustawy. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/9/19