1437/ZP/443/25/EZ/07 - Czy można odliczyć VAT naliczony od zakupu motocykla wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na pośrednictwie w usługach transportowych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 kwietnia 2007 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek 1437/ZP/443/25/EZ/07 Czy można odliczyć VAT naliczony od zakupu motocykla wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na pośrednictwie w usługach transportowych?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, zawarte we wniosku z dnia 26 lutego 2007 r. (data wpływu do US 20 marca 2007 r.) za prawidłowe

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług pośrednictwa transportowego współpracując zarówno z krajowymi kontrahentami, jak i z zagranicznymi. Do prowadzonej działalności jest Panu niezbędny środek transportu, niekoniecznie samochód, w związku z tym w dniu 12 lutego 2007 r. nabył Pan na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej motocykl marki Suzuki. W związku ww. stanem faktycznym sformułował Pan pytanie:

1.

Czy można odliczyć VAT naliczony od zakupu motocykla, wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na pośrednictwie w usługach transportowych, zaliczonego do środków trwałych?

2.

Czy należy się pełne odliczenie VAT, czy częściowe, tj. 60% nie więcej niż 6.000,00 zł?

Stoi Pan na stanowisku, iż w związku z tym, że zakupiony motocykl będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej (został zaliczony do środków trwałych) ma Pan prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w wysokości 60%, nie więcej niż 6.000,00 zł.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).

W świetle art. 86 ust. 3 ustawy o VAT - w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Według przepisu art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Z 2005 r. Nr 108 poz. 908 z późn. zm.) przez pojazd samochodowy rozumie się pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 k.m./h (...).

Ponadto, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, obniżenia podatku należnego nie stosuje się również do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zatem stwierdzić należy, iż prawo do odliczenia 60% podatku naliczonego przy nabyciu motocykla będzie Panu przysługiwało, jeśli jego użytkowanie będzie ściśle związane z uzyskaniem przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji. Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl