1437/zp/443/17/ez/07 - Zmiana rejestracji samochodu ciężarowego na osobowy a konieczność zwrotu VAT odliczonego przy zakupie tego samochodu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 kwietnia 2007 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek 1437/zp/443/17/ez/07 Zmiana rejestracji samochodu ciężarowego na osobowy a konieczność zwrotu VAT odliczonego przy zakupie tego samochodu.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, zawarte we wniosku z dnia 20 lutego 2007 r. (data wpływu do US 22 lutego 2007 r.) za nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w dniu 14 listopada 2003 r. kupił Pan na firmę w salonie samochód Skoda Octawia kombi. Samochód ten został zarejestrowany jako ciężarowy (kratka za tylnym siedzeniem). Aktualnie chciałby Pan zlikwidować kratkę w samochodzie, a tym samym przerejestrować z ciężarowego na osobowy, który jednakże dalej pozostanie w firmie. W związku ww. stanem faktycznym sformułował Pan pytanie:

1.

Czy zmiana rejestracji samochodu ciężarowego na osobowy ( likwidacja kratki) powoduje konieczność zwrotu odliczonego podatku VAT przy zakupie tego samochodu?

Stoi Pan na stanowisku, iż w momencie rejestracji jako samochód osobowy zawraca Pan VAT za dwa lata do końca amortyzacji. A zwrócony VAT odlicza Pan co miesiąc na bieżąco w wysokości 163,78 zł do momentu zakończenia całej amortyzacji.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

W świetle obowiązujących przepisów w 2003 r. miał Pan prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu ciężarowego, posiadającego fabryczną homologację, pod warunkiem, że zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z póź. zm.), jego ładowność przekroczyła 500 kg. Obowiązujące od 1 maja 2004 r. nowe przepisy w zakresie podatku od towarów i usług wprowadzone ustawą z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) regulują nowe zasady obniżania kwoty lub zwrotu podatku należnego z tytułu nabycia samochodu do działalności gospodarczej. W przepisach tych brak jest uregulowań nakładających na podatnika obowiązek zwrotu podatku naliczonego w sytuacji przekwalifikowania samochodu ciężarowego na samochód osobowy (likwidacja kratki), od którego uprzednio przy zakupie zgodnie z obowiązującymi w momencie zakupu i odliczenia przepisami został odliczony podatek naliczony.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl