1437/ZI/443/73/JS/07 - Wynagrodzenie za wykonaną usługę dochodzone na drodze sądowej.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 31 października 2007 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek 1437/ZI/443/73/JS/07 Wynagrodzenie za wykonaną usługę dochodzone na drodze sądowej.

"(...) Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że jest Pan doradcą podatkowym, prowadzi Pan działalność gospodarczą i w ramach prowadzonej działalności zawarł Pan z klientem - zleceniodawcą umowę na sporządzenie odwołania i uczestniczenia w całym procesie odwoławczym aż do osiągnięcia korzystnego rezultatu lub wyczerpania drogi odwoławczej. Umowa określała cztery kolejne etapy realizacji, przy czym jak wynika z załączonej treści umowy korzystny rezultat mógł być osiągnięty po każdym z nich.

W treści umowy wysokość wynagrodzenia została określona jako procent kwoty uzyskanej przez zleceniodawcę z określeniem jego maksymalnej kwoty. Umowa zawierała również zapisy o zaliczkowych wypłatach części wynagrodzenia po realizacji jej poszczególnych etapów. Po zrealizowaniu dwóch pierwszych etapów wystawił Pan fakturę VAT obejmującą zaliczkowe kwoty za ich zrealizowanie. Zleceniodawca poinformował Pana ustnie o rozwiązaniu umowy i uregulował jedynie część należności wynikającej z wystawionej przez Pana faktury. Z powodu niewywiązania się z części zobowiązania wystąpił Pan przeciwko zleceniodawcy z pozwem o zapłatę pozostałej kwoty wynikającej z faktury. W trakcie postępowania sądowego wyszło na jaw, że w wyniku podjętych przez Pana działań korzystny rezultat przewidziany w zawartej umowie został osiągnięty już po drugim etapie. W związku z powyższym rozszerzył Pan roszczenie do wysokości przewidzianej w podpisanej umowie. Sąd wydał wyrok zgodnie z Pana oczekiwaniem, jednak nie jest on jeszcze prawomocny z uwagi na złożone przez pozwanego odwołanie.

Zadaje Pan pytanie kiedy wystąpi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług od pozostałej kwoty wynikającej z zawartej umowy w przypadku zakończenia sądowego postępowania odwoławczego korzystnym dla Pana prawomocnym rozstrzygnięciem?

Stoi Pan na stanowisku, że obowiązek podatkowy w podatku VAT powstanie z chwilą uprawomocnienia się wyroku sądowego w tej sprawie.

(...) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

W świetle przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w dalszej części zwanej "ustawą o VAT" opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 29 ust. 1 powołanej ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, przy czym obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Obowiązek podatkowy określa natomiast art. 19 pkt 1: obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi.

W przypadku wykonywanej przez Pana usługi w ramach zawartej ze zleceniodawcą umowy - jednostronnie przez zleceniodawcę zerwanej - niemożliwe jest jednoznaczne określenie kiedy usługa faktycznie została wykonana i czy podjęte przez Pana działania były jedynym czynnikiem, który doprowadził do osiągnięcia korzystnego rezultatu.

Z uwagi na toczony na drodze sądowej spór pomiędzy stronami umowy określenie stanu faktycznego będzie zależało od rozstrzygnięcia zawartego w sentencji wyroku. W związku z powyższym za moment wykonania usługi należy uznać dzień kiedy uprawomocni się ostateczne rozstrzygnięcie zawarte w wyroku Sądu, a zasądzona kwota będzie wynagrodzeniem za wykonaną usługę. (podkreśl. red.)

Reasumując, w opisanej powyżej sytuacji obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstanie z chwilą uprawomocnienia się wyroku Sądu, o ile uzna on, że należy się Panu wynagrodzenie za wykonaną usługę zgodnie z zawartą umową.

(...) W przypadku, gdyby w wyniku wyroku sądowego zostało przyznane Panu odszkodowanie nie będzie ono podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Kwestię odszkodowań regulują przepisy art. 361-363 Kodeksu cywilnego. Odszkodowanie jest zapłatą za wyrządzone szkody lub za poniesione straty. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/3/21-22