1437/ZI/443-243/KO/05 - Sprzedaż z zastrzeżeniem własności a termin do odliczenia podatku naliczonego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 czerwca 2005 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek 1437/ZI/443-243/KO/05 Sprzedaż z zastrzeżeniem własności a termin do odliczenia podatku naliczonego

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż w lutym 2005 r. nabył Pan samochód osobowy marki FIAT NOWA PANDA ACTIVE 1,1 - transakcja ta udokumentowana została fakturą VAT: NR.......... z dnia 22 lutego 2005 r. Termin płatności określony na fakturze został odroczony na okres 130 dni (tj. 01.07.2005 r.). Ponadto, faktura zawiera adnotacje "towar staje się własnością kupującego po dokonaniu pełnej zapłaty". Wystąpił Pan z zapytaniem, w którym miesiącu powinno dokonać się odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu przedmiotowego samochodu, czy będzie to miesiąc, w którym wystawiono fakturę VAT, czy też miesiąc dokonania zapłaty za fakturę? Stoi Pan na stanowisku, iż klauzula na fakturze oraz brak karty wozu nie daje możliwości do dysponowania towarem jak właściciel. W związku z tym podatek naliczony wynikający z faktury zakupu podlegać będzie odliczeniu zgodnie z art. 86 ust. 12 tj. w miesiącu dokonania zapłaty za przedmiotowy samochód.

Postanowienie

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym dnia 25 maja 2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego za nieprawidłowe

Uzasadnienie

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek stwierdza co następuje:

Powołany we wniosku przez Pana przepis art. 86 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) konstytuuje, iż "w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 7, 9-11 - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzenia towarem lub z chwilą wykonania usługi."

W związku z powołanym powyżej przepisem istotnym jest zdefiniowanie pojęcia "dostawy towarów" oraz momentu, w którym ona następuje. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawo do rozporządzania towarami jak właściciel. Do zagadnienia tego odniósł się Europejski Trybunał Sprawiedliwości w rozstrzygnięciu C-320/88 stwierdzając, że ma on zastosowanie do każdego przeniesienia prawa na inną stronę, które to przeniesienie skutkuje tym, że strona ta uzyskuje de facto, możliwość korzystania z rzeczy tak jak właściciel, nawet jeżeli nie wiązało się to z przeniesieniem własności.

Jak wynika z dołączonego do wniosku Dowodu Rejestracyjnego, przedmiotowy samochód został zarejestrowany na Pana, jako właściciela. W związku z tym, nabył Pan faktycznie prawo do swobodnego rozporządzania rzeczą jak właściciel.

W związku z powyższym, uznać należy, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy VAT, czyli w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2 i 4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Jak wynika z ust. 11 powołanego przepisu jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10 może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Ponadto, jeżeli nie dokonał Pan obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej nabycie przedmiotowego samochodu w terminach, wynikających z powołanych powyżej przepisów, to może Pan skorzystać z prawa wynikające z art. 86 ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Jak wynika z powołanego przepis jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl