1437/ZI/443-153/KO/05 - Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług świadczenia usług polegających na udzielaniu porad w zakresie żywienia (dietetyki)

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 15 kwietnia 2005 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek 1437/ZI/443-153/KO/05 Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług świadczenia usług polegających na udzielaniu porad w zakresie żywienia (dietetyki)

Pytanie podatnika.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie poradnictwa oraz układania diet dla pacjentów Poradni. Poradnictwo realizowane jest zarówno poprzez konsultacje osobiste jak też poprzez konsultacje za pośrednictwem internetu. Usługi realizowane są także poprzez pełnienie roli dietetyka w firmach współpracujących z Poradnią np. w klubach fitness (wtedy rozliczenie następuje z firmą a nie klientem indywidualnym). Firma także odpłatnie udostępnia pacjentom Poradni aplikacje internetowe on-line umożliwiające samodzielną kontrolę i ocenę prawidłowości stosowanej diety oraz umożliwiającej układanie właściwej diety samodzielnie przez pacjenta. Poza tym w ramach prowadzonej działalności prowadzi Pani wykłady na konferencjach prasowych producentów żywności oraz szkolenia z zakresu żywienia i dietetyki dla kobiet w ciąży w szkołach rodzenia, osób uprawiających sport w klubach fitness. W ramach wykonywanej działalności pisze Pani również artykuły dla prasy i producentów żywności oraz publikacje (np. broszury) dotyczące dietetyki i zdrowego żywienia. Udziela Pani również konsultacji merytorycznych oraz dopracowuje materiały informacyjne i promocyjne dotyczące wartości odżywczej różnych produktów spożywczych na zlecenie ich producentów.

W związku z powyższym wystąpiła Pani z zapytaniem, czy usługi sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 85.14.13-00 podlegają zwolnienie od podatku od towarów i usług?

Na tle takich okoliczności konstytuuje Pani stanowisko, iż wykonywanie porad dietetycznych w swojej poradni czy też za pośrednictwem internetu osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej klienta podlega zwolnienie od podatku od towarów i usług, świadczenie usług polegających na konsultacji dla firm, pisanie artykułów do prasy oraz artykuły promocyjne dotyczące zdrowego żywienia podlegają opodatkowaniu według stawki 22% natomiast wykłady i szkolenie z zakresu żywienia i dietetyki (80.42) podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku? Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku z dnia 22 marca 2005 roku, uzupełnionym w dniu 13 kwietnia 2005 r. za prawidłowe

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. /Dz. U. Nr 54, poz. 535/ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zarówno towary jak i usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Zgodnie z opinią Urzędu Statystycznego wyrażoną w piśmie z dnia 22 grudnia 2004 r. usługi polegające na udzielaniu porad w zakresie żywienia (dietetyki) oraz układaniu diet dla pacjentów poradni realizowane poprzez konsultacje osobiste lub za pośrednictwem internetu a także udostępnienie pacjentom poradni aplikacji internetowych umożliwiających samodzielną kontrolę i ocenę prawidłowości stosowanej diety oraz samodzielne układanie właściwej diety mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 85.14.13-00.30 - "usługi świadczone przez personel paramedyczny, włączając usługi homeopatyczne i podobne, z wyłączeniem usług świadczonych przez lekarzy medycyny". Jednocześnie w związku z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. dla celów podatkowych nadal stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r., zgodnie z którą w/w usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 85.14.13-00 - "usługi fizykoterapeutów i innych osób zajmujących się usługami paramedycznymi".

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. ze zwolnienia przedmiotowego w podatku VAT korzystają usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 9 załącznika nr 4 do ustawy, stanowiącego wykaz usług zwolnionych od podatku zostały wymienione usługi sklasyfikowane pod symbolem ex 85 jako usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2) Należy zauważyć, iż w poz. 152 załącznika nr 3 do ustawy, stanowiącego wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%, zostały wymienione usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej - wyłącznie świadczone przez instytucje, których usługi te nie są zwolnione od podatku.

Z uwagi na fakt, iż w poz. 9 załącznika nr 4 nie znalazły się inne, poza usługami weterynaryjnymi, wyłączenia ze zwolnienia przedmiotowego w podatku VAT oraz w związku ze stosownym zapisem w objaśnieniach do załącznika nr 3 (pkt 2) należy stwierdzić, iż usługi ochrony zdrowia, mieszczące się w grupowaniu PKWiU ex 85 korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego, usługi polegające na udzielaniu porad w zakresie żywienia (dietetyki) oraz układaniu diet dla pacjentów poradni realizowane poprzez konsultacje osobiste lub za pośrednictwem internetu a także udostępnienie pacjentom poradni aplikacji internetowych umożliwiających samodzielną kontrolę i ocenę prawidłowości stosowanej diety oraz samodzielne układanie właściwej diety, sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny pod symbolem PKWiU 85.14.13-00 podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Natomiast pozostałe usługi, świadczone przez Panią, które nie mieszczą się w w/w grupowaniu tj. pisanie artykułów i innych publikacji, dotyczących dietetyki i zdrowego żywienia, udzielanie merytorycznych konsultacji oraz opracowywanie materiałów informacyjnych i promocyjnych dotyczących wartości odżywczej różnych produktów spożywczych podlegają opodatkowaniu według stawki podstawowej w wysokości 22%, wynikającej z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W ramach działalności gospodarczej prowadzi Pani również wykłady i szkolenia z zakresu żywienia i dietetyki dla kobiet w ciąży w szkołach rodzenia oraz uprawiających sport w klubach fitness. Usługi te, zostały przez Panią sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 80.42. W związku z tym do w/w usług stosuje Pani zwolnienie od podatku od towarów i usług.

Art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy stanowi, że zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 7 tegoż załącznika wymieniono usługi o PKWiU ex 80 "Usługi w zakresie edukacji".

Zgodnie z oświadczeniem Pani z dnia 13 kwietnia 2005 r. wykłady i szkolenia z zakresu żywności i dietetyki zostały zaliczone do grupy PKWiU 80.42

W związku z powyższym należy uznać, iż wykłady i szkolenia z zakresu żywienia i dietetyki zaliczone do grupy 80.42 podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl