1437/ZI/423/376/JS/06 - Czy podatnik powinien zapłacić 10% zryczałtowany podatek od sprzedaży nieruchomości?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 grudnia 2006 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1437/ZI/423/376/JS/06 Czy podatnik powinien zapłacić 10% zryczałtowany podatek od sprzedaży nieruchomości?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 16 października 2006 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że wraz z małżonką był Pan współwłaścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni 7,75 ha. Po rozwodzie odsprzedał Pan byłej małżonce swoje udziały a małżonka oświadczyła, że nabycia dokonuje w celu stania się właścicielem całego gospodarstwa, jak również przyłączenia nabywanej nieruchomości do swojego gospodarstwa rolnego. Agencja Nieruchomości Rolnych - Oddział Terenowy w XXX nie skorzystała z prawa pierwokupu

W związku z powyższym wystąpił Pan z zapytaniem czy powinien Pan zapłacić 10% zryczałtowany podatek od sprzedaży nieruchomości.

Stoi Pan na stanowisku, że nie powinien Pan płacić 10% podatku z uwagi na to, że jest to gospodarstwo rolne.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 926 z późn. zm.), jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Na mocy art. 21 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

Stosownie do art. 2 ust. 4 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym. Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 Nr 136, poz. 969) w art. 2 ust 1 określa, że za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej. Reasumując ponieważ nieruchomość w przedstawionym stanie faktycznym jest gospodarstwem rolnym, przychód ze sprzedaży nieruchomości jest przedmiotowo zwolniony z 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek postanowił jak w sentencji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl