1437/ZI/406/288/JS/06 - Czy przedstawiony dokument spełnia wymogi pozwalające potraktować go jako certyfikat rezydencji w rozumieniu polskiego prawa podatkowego?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 listopada 2006 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek 1437/ZI/406/288/JS/06 Czy przedstawiony dokument spełnia wymogi pozwalające potraktować go jako certyfikat rezydencji w rozumieniu polskiego prawa podatkowego?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 14 lipca 2006 roku, uzupełnionym dnia 15 września 2006 roku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka planuje podpisanie umowy licencyjnej z kontrahentem z Niemiec.

Pytanie brzmi czy przedstawiony dokument spełnia wymogi pozwalające potraktować go jako certyfikat rezydencji w rozumieniu polskiego prawa podatkowego.

Spółka stoi na stanowisku, że zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) oraz art. 29 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176, z późn. zm.) posiadanie przez Spółkę certyfikatu rezydencji kontrahenta zagranicznego jest warunkiem koniecznym do zastosowania postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W ocenie Spółki przedstawiony dokument określa siedzibę podatnika, jest wydany przez właściwy organ administracji podatkowej należy więc go traktować jako certyfikat rezydencji uprawniającym do skorzystania z zapisów ww. umowy.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Certyfikat rezydencji jest zaświadczeniem wydawanym przez administrację podatkową, potwierdzającym miejsce zamieszkania lub siedzibę podatnika dla celów podatkowych. Definicja rezydencji w międzynarodowym prawie podatkowym wynika z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania od dochodu i majątku. Ponieważ umowy te nie określają obowiązującej formy zaświadczenia o miejscu zamieszkania lub siedziby, certyfikat rezydencji nie zawsze wydawany jest na sformalizowanym druku, jak również nie musi wprost zawierać nazwy "certyfikat rezydencji". Z uwagi na brak określenia ściśle formy dokumentu stanowiącego "certyfikat rezydencji", każdy dokument spełniający łącznie dwa warunki tj. poświadcza miejsce siedziby dla celów podatkowych oraz wydany został przez właściwy organ administracji podatkowej należy uznać za "certyfikat rezydencji" przy czym musi on charakteryzować się następującymi cechami:

*

w przypadku stałych kontrahentów zagranicznych polski podmiot winien uzyskiwać taki certyfikat co najmniej raz na rok - z którego wynikałoby że przez cały poprzedni okres sytuacja jego nie uległa zmianie,

*

dokument ten winien być oryginałem a w przypadku posiadania kopii lub kserokopii winna ona być poświadczona "za zgodność z oryginałem" - podpisem strony wystawiającej ten dokument,

*

dla celów podatkowych treść tego dokumentu sporządzona w języku obcym winna być wiarygodnie przetłumaczona na język polski (potwierdzona przez tłumacza przysięgłego).

W świetle powyższych przepisów, odnosząc się do przedłożonej wraz z niniejszym wnioskiem, kserokopii zaświadczenia wydanego przez lokalne władze podatkowe miasta Eberswalde w Niemczech w dniu 17 maja 2006 roku oraz kserokopii tłumaczenia dokonanego przez tłumacza przysięgłego z dnia 13 czerwca 2006 roku należy stwierdzić, że posiadany przez Spółkę dokument zawiera niezbędne elementy - określenie siedziby dla celów podatkowych oraz został wystawiony przez właściwy organ podatkowy - a tym samym spełnia warunki jakie stawiane są certyfikatowi rezydencji podatkowej.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek postanowił jak w sentencji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl