1437/ZDF/423/103/07/LJ - Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku w 1995 r. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 lipca 2007 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek 1437/ZDF/423/103/07/LJ Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku w 1995 r. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku z dnia 14 maja 2007 r. za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 2 lipca 2002 r. postanowieniem Sadu Rejonowego dla Warszawy Pragi Wydział I Cywilny otrzymała Pani spadek po zmarłej w dniu 6 listopada 1995 r. matce. Drugą spadkobierczynią jest Pani siostra. W skład masy spadkowej weszła działka o Nr ew. 59/1 położona w Warszawie. Obecnie planuje Pani wraz z siostrą sprzedać powyższą działkę kilku osobom pod inwestycję tj. budowę domków jednorodzinnych.

Stoi Pani na stanowisku, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nabytej w drodze spadku nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a, b, c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości; spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej; prawa wieczystego użytkowania gruntów jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca r. kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawa o podatku od osób fizycznych nie definiuje nabycia spadku, zatem w tym zakresie mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). W przypadku nabycia rzeczy i praw majątkowych tytułem spadku, za dzień nabycia spadku uznaje się dzień śmierci spadkodawcy. Zgodnie z art. 924 kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast w myśl przepisu art. 925 ww. ustawy, spadkobierca nabywa spadek z chwila otwarcia spadku. Stwierdzenie nabycia spadku przez spadkobiercę następuje w drodze postanowienia Sądu (art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego). Przepisy kodeksu cywilnego uzależniają nabycie spadku od woli spadkobiercy. Oświadczenie woli w tym przedmiocie może być złożone w terminie sześciu miesięcy, liczonym od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania do dziedziczenia (art. 1012 oraz art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego. Złożenie oświadczenia oznacza nabycie spadku w chwili jego otwarcia z mocą wsteczną.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w Pani przypadku nabycie nieruchomości nastąpiło z dniem śmierci spadkodawcy tj. w dniu 6 listopada 1995 r.

Dokonanie przez Panią odpłatnego zbycia ww. nieruchomości nabytej w drodze spadku w dniu 6 listopada 1995 r. nie stanowi źródła przychodu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a, b, c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja, w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl