1435/PP1/443-253/05/AŁ - Korekta podatku naliczonego, odliczonego przy zakupie towarów będących przedmiotem aportu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 lutego 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście 1435/PP1/443-253/05/AŁ Korekta podatku naliczonego, odliczonego przy zakupie towarów będących przedmiotem aportu.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 4 listopada 2005 r. (wpływ do tutejszego Urzędu 14 listopada 2005 r.) w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 4 listopada 2005 r. za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzącą działalność gospodarczą. Spółka ta zakupiła działkę z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe. Podatek VAT naliczony od zakupionego gruntu i dokumentacji uwzględniono w deklaracji VAT-7 w miesiącu dokonanej transakcji.

W celu pozyskania kredytu na budowę utworzono zgodnie z wymogiem banku spółkę celową, której to zakupioną działkę wraz z dokumentacją oraz projektem przekazano w formie aportu. W miesiącu wniesienia aportu Spółka sporządziła korektę podatku naliczonego.

Podatnik zapytuje, czy słusznie dokonał korekty podatku VAT?

Zdaniem Podatnika korekta podatku VAT była słuszna, gdyż zakupiona działka pierwotnie miała służyć sprzedaży opodatkowanej, ale ostatecznie została przekazana jako aport do spółki celowej. Reasumując nie zaistniał związek zakupionego towaru ze sprzedażą, czyli czynnością opodatkowaną.

Mając na uwadze powyższe tut. organ podatkowy stwierdza:

Według art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

Oceny prawa do odliczenia podatku naliczonego należy dokonywać w oparciu o zamiar z jakim podatnik zakupuje towary. W sytuacji kiedy nabycie towarów i usług zostało poczynione z zamiarem wykorzystania ich do działalności opodatkowanej, ale z przyczyn niezależnych od podatnika nie wykorzystał ich do działalności opodatkowanej, przysługuje mu prawo do odliczenia.

Ustawodawca nie nałożył na podatnika wnoszącego do spółki aport obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, odliczonego przy zakupie towarów będących przedmiotem aportu. Jednocześnie nabycie działki przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe przez Podatnika nastąpiło z zamiarem wykorzystania jej do działalności opodatkowanej. Podatnik miał więc prawo do odliczenia podatku naliczonego i nie zaszła potrzeba dokonania korekty podatku naliczonego od nabytej działki.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. W myśl § 2 ww. artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Pouczenie

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia(art. 236 Ordynacji podatkowej). Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl