1435/FD1/415/62B/05/AJ - Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 lutego 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście 1435/FD1/415/62B/05/AJ Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Postanowienie

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z Pani wnioskiem i jego uzupełnieniem w sprawie interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

postanawia

- potwierdzić stanowisko zawarte w w/w wniosku w części dotyczącej prawa do odliczenia w zeznaniu podatkowym za 2004 rok składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Uzasadnienie

W złożonym wniosku w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego zawarła Pani pytanie dotyczące prawa podatnika do odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w przypadku wykazania przez płatnika takich składek w informacji o uzyskanych dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11/8B). W uzupełnieniu do powyższego wniosku zawarła Pani własne stanowisko w sprawie, zgodnie z którym przysługuje Pani takie prawo. Jednocześnie z pisma wynika, iż Pani wniosek dotyczy także składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W związku z powyższym tutejszy organ podatkowy zauważa. Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 1 lit. a) w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawę obliczenia podatku (...) stanowi dochód (...) po odliczeniu składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 ze zm.) potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe. Kwota w/w składki wykazywana jest w informacji o uzyskanych dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11/8B), a następnie uwzględniana jako odliczenie od dochodu w odpowiedniej pozycji zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w danym roku podatkowym.

Zgodnie z art. 27b ust. 1 pkt 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c ustawy ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135) pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Stosownie do art. 27b ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, niemoże przekroczyć 7,75 % podstawy opodatkowania.

Zgodnie natomiast z art. 27b ust. 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Kwota w/w składki wykazywana jest w informacji o uzyskanych dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11/8B) za dany rok podatkowy, a następnie uwzględniana jako odliczenie od podatku w odpowiedniej pozycji zeznania podatkowego.

Reasumując stwierdzić należy, iż zgodnie z w/w przepisami prawa podatkowego, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne podlegają odliczeniu odpowiednio od dochodu i podatku w wysokościch wykazanych w informacji o uzyskanych dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11/8B).

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy podkreśla, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią. Jest zatem wiążąca dla tutejszego organu podatkowego w takim zakresie, w jakim stan faktyczny przedstawiony przez Panią odpowiada stanowi rzeczywistemu.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika i inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia, o czym stanowi art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl