1435/DP1/432-32/06/MP - Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy za ostatni miesiąc roku podatkowego w przypadku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę akcyjną.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 października 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście 1435/DP1/432-32/06/MP Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy za ostatni miesiąc roku podatkowego w przypadku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę akcyjną.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście po rozpatrzeniu wniosku z dnia 7 lipca 2006 r., (data wpływu 10 lipca 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki w części dotyczącej pytania Nr 4: jeżeli trwający obecnie rok podatkowy Spółki zakończy się z dniem zamknięcia ksiąg, to w jakim terminie i w jakiej wysokości Spółka powinna zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy za ostatni miesiąc roku podatkowego kończącego się z dniem zamknięcia ksiąg rachunkowych w sytuacji, gdy nie jest znana data zmiany formy prawnej (czyli data dokonania wpisu do KRS), a więc nie jest też znana data zakończenia r. podatkowego?

postanawia

nie potwierdzić stanowiska podatnika

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w tej części wniosku stanu faktycznego wynika, że Uchwałą Zgromadzenia Wspólników Spółka dokonała zmiany roku obrotowego z kalendarzowego na kończący się 30 kwietnia. W związku z powyższym, Spółka dokonała zmiany r. podatkowego oraz roku obrotowego. W rezultacie obecnie trwający rok podatkowy oraz rok obrotowy zakończy się 30 kwietnia 2007 r.

Spółka wskazuje, iż na mocy art. 9k ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1504 z późn. zm.) operator systemu przesyłowego działa w formie spółki akcyjnej, której jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. W związku z tym przepisem, wnioskodawca zobowiązany jest do przekształcenia się w spółkę akcyjną.

Spółka przewiduje, że czynności przewidziane przez ustawę Kodeks spółek handlowych do skutecznego przekształcenia zostaną dokonane przed upływem obecnie trwającego r. podatkowego i roku obrotowego. Jednocześnie Spółka zauważa, że nie może przewidzieć dokładnej daty dokonania wpisu przez właściwy sąd rejestrowy do rejestru przedsiębiorców.

Zdaniem Spółki powyższe oznacza, że nie jest ona w stanie ustalić z wyprzedzeniem dnia, na który powinna zamknąć księgi. W konsekwencji Spółka nie będzie mogła ustalić, który miesiąc roku podatkowego jest miesiącem ostatnim, nie będzie mogła zapłacić zaliczki za ten miesiąc do 20 dnia tego miesiąca w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni, tj. zgodnie z art. 25 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W ocenie podatnika, w tym przypadku uzasadnione jest, aby zaliczka za ostatni miesiąc roku podatkowego kończącego się ze względu na zmianę formy prawnej Spółki była wpłacona do 20 dnia miesiąca następującego po tym miesiącu, w wysokości ustalonej według zasady ogólnej.

Zdaniem Spółki, powyższa zasada będzie miała zastosowanie także w przypadku, gdy ostatni okres roku obrotowego był krótszy niż miesiąc (ze względu na to, że przekształcenie nastąpi w trakcie miesiąca kalendarzowego).

Zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych.

Odrębnym przepisem, z którego wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych jest art. 12 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, zgodnie z którym księgi rachunkowe zamyka się na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej.

Na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych deklaracje i zaliczki za okres od pierwszego do przedostatniego miesiąca roku podatkowego składa się i uiszcza w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczka za ostatni miesiąc roku podatkowego jest uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego; ostateczne rozliczenie podatku za rok podatkowy następuje w terminie ustalonym do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (poniesionej straty) za ten rok.

Z kolei przepis art. 25 ust. 1 ww. ustawy stanowi o obowiązku składania bez wezwania deklaracji o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacania w terminie zaliczek miesięcznych na konto urzędu skarbowego. W myśl art. 53 § 1 Ordynacji podatkowej nie wpłacona w terminie zaliczka staje się zaległością podatkową, od której pobiera się odsetki za zwłokę, niezależnie czy zaległość powstała z winy czy bez winy podatnika. Odsetek za zwłokę nie nalicza się tylko w przypadkach wymienionych w art. 54 § 1 Ordynacji podatkowej.

Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego zauważa, iż przepisy podatkowe nie regulują wprost przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, dlatego w przedmiotowej sprawie zastosowanie mają powołane wyżej przepisy prawa.

Prezentując własne stanowisko w sprawie podatnik wskazuje, iż nie jest w stanie ustalić z wyprzedzeniem daty przekształcenia, a co za tym idzie dnia, na który powinien zamknąć księgi, ponieważ w praktyce wpis do rejestru dokonywany jest przez sąd rejestrowy po kilku tygodniach od dnia złożenia wniosku.

Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu zauważa, iż zgodnie z art. 20a ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. Nr 17, poz. 209) wniosek o wpis sąd rejestrowy rozpoznaje nie później niż w terminie 14 dni od daty jego złożenia. Jeżeli rozpoznanie wniosku wymaga wezwania do usunięcia przeszkody do dokonania wpisu, wniosek powinien być rozpatrywany w ciągu 7 dni od dnia usunięcia przeszkody przez wnioskodawcę. Natomiast jeżeli rozpoznanie wniosku wymaga wysłuchania uczestników postępowania albo przeprowadzenia rozprawy, należy rozpoznać go nie później niż ciągu miesiąca.

W ocenie Naczelnika Urzędu, powołane wyżej przepisy pozwalają składającemu wniosek określić przybliżoną datę dokonania wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Wobec powyższego, tut. organ podatkowy uznaje stanowisko podatnika dotyczące przedmiotowej sprawy za nieprawidłowe.

POUCZENIE

1.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

2.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowe - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

3.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl