1435/DP1/423-57/05/KS - Sposób rozliczenia kosztów zarządu w związku z realizowaniem inwestycji w postaci budowy domów mieszkalnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 czerwca 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście 1435/DP1/423-57/05/KS Sposób rozliczenia kosztów zarządu w związku z realizowaniem inwestycji w postaci budowy domów mieszkalnych.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście po rozpatrzeniu złożonego w dniu 29 kwietnia 2005 r. wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika dotyczącej sposobu rozliczenia kosztów zarządu w związku z realizowaniem inwestycji w postaci budowy domów mieszkalnych

postanawia

nie potwierdzić stanowiska podatnika.

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność polegającą na budowie domów mieszkalnych wraz z lokalami użytkowymi na gruntach stanowiących jej własność, bądź będących w użytkowaniu wieczystym podatnika. Zdaniem Spółki koszty zarządu powinny być aktywowane do czasu rozliczenia i sprzedaży budynków.

W ocenie organu podatkowego do rozliczenia kosztów zarządu mają zastosowanie postanowienia art. 15 ust. 1 i ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów określonych w art. 16 ust. 1. Przepis ten jednoznacznie wskazuje na związek pomiędzy przychodami a kosztami ich uzyskania, lecz nie określa zasady, kiedy koszty powinny być potrącane. Potrącalność kosztów w czasie reguluje art. 15 ust. 4 cyt. ustawy. Zgodnie z tym przepisem koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba, że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Są to więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskanym przychodem oraz koszty związane z funkcjonowaniem firmy i zarządzania nią- czyli koszty ogólne zarządu. Koszty ogólne zarządu należą do grupy kosztów, których nie można bezpośrednio lub pośrednio wiązać z uzyskanym przychodem, gdyż są związane z całokształtem funkcjonowania podmiotu i w związku z tym na podstawie ww. przepisu podlegają zaliczeniu w koszty uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznego poniesienia.

Wobec powyższego tutejszy organ podatkowy nie potwierdza stanowiska podatnika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl