1435/DP1/423-4/06/KK - Możliwość odliczenia strat przez podmioty powstałe w wyniku przekształcenia

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 marca 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście 1435/DP1/423-4/06/KK Możliwość odliczenia strat przez podmioty powstałe w wyniku przekształcenia

Pytanie podatnika

Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki podjęło uchwałę o jej podziale w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, tj. poprzez przeniesienie zorganizowanej jej części na inną istniejącą spółkę. W latach 2000, 2001 Spółka dzielona poniosła straty podatkowe, które podatnik rozliczał w kolejnych latach podatkowych.

Zdaniem podatnika, Spółka która nadal istnieje jako ten sam podmiot praw i obowiązków nie utraciła prawa do odliczania strat podatkowych poniesionych w latach przed dniem dokonania jej podziału.

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.01.2006 r. (data wpływu: 23.01.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki dotyczącej możliwości odliczania strat podatkowych poniesionych przed jej podziałem poprzez wydzielenie postanawia potwierdzić stanowisko podatnika.

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dnia 19.09.2005 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki podjęło uchwałę o jej podziale w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), tj. poprzez przeniesienie zorganizowanej jej części na inną istniejącą spółkę. W latach 2000, 2001 Spółka dzielona poniosła straty podatkowe, które podatnik rozliczał w kolejnych latach podatkowych.

Zdaniem podatnika, Spółka która nadal istnieje jako ten sam podmiot praw i obowiązków nie utraciła prawa do odliczania strat podatkowych poniesionych w latach przed dniem dokonania jej podziału.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 8, poz. 654 z późn. zm.) przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych - w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową. Z powołanego przepisu wynika, że prawo odliczania strat nie przechodzi na podmioty powstałe w wyniku przekształcenia. Prawo to nadal przysługuje Spółce dzielonej, która nie uległa rozwiązaniu i zachowała swój byt prawny. Straty związane są bowiem z podmiotem, który je poniósł i tylko ten podmiot może je odliczyć.

Podział Spółki "przez wydzielenie" czyli przeniesienie części majątku na istniejącą spółkę, nie pozbawia Spółki dzielonej prawa do odliczania przez nią jej własnych strat stosownie do postanowień art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten stanowi, iż o wysokość straty, o której mowa w ust. 2, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 procent kwoty tej straty.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że Wnioskodawca może nadal rozliczać własne straty podatkowe.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl