1434/SL-ML/Rek.2/07/EL - Czy Podatnik otrzymujący darowiznę od swoich rodziców, dotyczącą zabudowanej nieruchomości, jest zwolniony z podatku od spadków i darowizn, mimo iż jest już właścicielem lokalu mieszkalnego?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 marca 2007 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Praga 1434/SL-ML/Rek.2/07/EL Czy Podatnik otrzymujący darowiznę od swoich rodziców, dotyczącą zabudowanej nieruchomości, jest zwolniony z podatku od spadków i darowizn, mimo iż jest już właścicielem lokalu mieszkalnego?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18 maja 2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego. Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

POSTANAWIA

uznać stanowisko Pana wyrażone we wniosku jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku z dnia 8 stycznia 2007 r. stanu faktycznego wnika, Ze rodzice Wnioskodawcy maja zamiar podarować Mu zabudowaną nieruchomość.

Pytanie dotyczy czy zgodnie ze zmianą od 1 stycznia 2007 r. ustawy o podatku od spadków i darowizn Wnioskodawca będzie zwolniony z podatku od darowizny ww. nieruchomości, będąc właścicielem lokalu mieszkalnego.

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę należy stwierdzić, że zgodnie z art. 4a pkt 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn z dnia 28 lipca 1983 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm. W Dz. U. z 2006 r. Nr 222, poz. 1629) zwalnia się od podatku nabycie rzeczy i praw majątkowych, przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy i praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie zaś z art. 4a pkt 4 ust. 2 cyt. Ustawy obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Na podstawie art. 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny umowa przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, zatem darowizna, o której mowa będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn i nie ma obowiązku zgłaszania jej do Urzędu Skarbowego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl