1434/PV/443-66/05/BO - Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności biegłego sądowego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 maja 2005 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Praga 1434/PV/443-66/05/BO Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności biegłego sądowego

Pytanie podatnika

Jestem biegłym sądowy ds. ruchu drogowego i rekonstrukcji wypadków drogowych, wydaję opinie na rzecz Sądów, Policji, Prokuratury i Żandarmerii Wojskowej na podstawie postanowienia o powołaniu biegłego stanowiącego formę umowy-zlecenia. W mojej ocenie przychody uzyskiwane z tytułu wykonywania czynności biegłego sądowego należy traktować jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, określone w art. 13 pkt 2-8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w związku z niespełnieniem warunku określonego w art. 15 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług tj. ponoszenia odpowiedzialności za wykonywane zlecenie przez sąd, który otrzymaną opinię może zaliczyć w poczet dowodów lub odrzucić jako dowód w sprawie i podejmie decyzję o wyrokowaniu w sprawie na podstawie wydanej opinii lub nie.

Postanowienie

Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14 kwietnia 2005 r. (data wpływu 15 kwietnia 2005 r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

stwierdza, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 14 kwietnia 2005 r. (data wpływu 15 kwietnia 2005 r.) Strona wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik jako biegły sądowy Sądu ds. ruchu drogowego i rekonstrukcji wypadków drogowych, wydaje opinie na rzecz Sądów, Policji, Prokuratury i Żandarmerii Wojskowej na podstawie postanowienia o powołaniu biegłego stanowiącego formę umowy-zlecenia.

W ocenie podatnika przychody uzyskiwane z tytułu wykonywania czynności biegłego sądowego należy traktować jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, określone w art. 13 pkt 2-8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w związku z niespełnieniem warunku określonego w art. 15 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług tj. ponoszenia odpowiedzialności za wykonywane zlecenie przez sąd, który otrzymaną opinię może zaliczyć w poczet dowodów lub odrzucić jako dowód w sprawie i podejmie decyzję o wyrokowaniu w sprawie na podstawie wydanej opinii lub nie.

Odnosząc się do przedstawionego stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W świetle art. 15 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu, których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. Oznacza to, że tylko łączne spełnienie wszystkich trzech warunków tj. w zakresie wykonania, wynagrodzenia i odpowiedzialności zalecającego wykonanie tych czynności wyłącza te czynności z definicji działalności gospodarczej i tym samym z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W myśl art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się za przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.

Czynności wykonywane przez biegłego sądowego na zlecenie sądu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie jest tu spełniony warunek odnośnie odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności za ich wykonanie przez zleceniobiorcę.

Biegły sądowy powołany jest na mocy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 czerwca 1987 r. w sprawie biegłych sądowych i tłumaczy przysięgłych (Dz. U. Nr 18, poz. 112 z późn. zm.) do wykonywania ekspertyz i wydawania opinii z danej dziedziny na polecenie sądów i innych organów wymiaru sprawiedliwości. Tytuł ten jest gwarancją szczególnych kwalifikacji fachowych i dorobku zawodowego, gdyż osoby powołane do pełnienia funkcji biegłego sądowego muszą wykazać się posiadaniem głębokiej wiedzy zawodowej w sposób szczegółowo opisany w rozporządzeniu o biegłych sądowych i tłumaczach przysięgłych. Opinia wydawana przez biegłego jest dowodem w postępowaniu sądowym, a nie usługą, której bezpośrednim odbiorcą jest uczestnik postępowania. Nie można zatem mówić, że sąd bierze odpowiedzialność za opinię biegłego, w rozumieniu art. 15 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl