1434/PP/423-32/07/AG - Moment zaliczenia do kosztów wypadków poniesionych na wycenę aportu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 września 2007 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Praga 1434/PP/423-32/07/AG Moment zaliczenia do kosztów wypadków poniesionych na wycenę aportu.

"(...) Pytanie dotyczy momentu zaliczenia wydatków poniesionych na wycenę aportu do kosztów uzyskania przychodów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że do Spółki z o.o. wniesiono wkład niepieniężny w postaci akcji w zamian za udziały spółki objęte przez udziałowca. W celu podjęcia prawidłowej decyzji o przyjęciu przez Spółkę tego aportu, zostały poniesione wydatki na wycenę powyższego aportu.

Zdaniem Wnioskodawcy wydatki poniesione na wycenę aportu stanowią koszt Spółki w momencie poniesienia.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia. Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000, nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 powyższej ustawy. Są to więc koszty bezpośrednio lub pośrednio związane z całokształtem prowadzonej działalności gospodarczej.

Art. 12 ust. 3 powyższej ustawy stanowi, że za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Art. 12 ust. 3a omawianej ustawy reguluje moment powstania przychodu, w myśl którego "za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3 uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1)

wystawienia faktury albo

2)

uregulowania należności.

Koszty podatkowe ponoszone przez podmiot gospodarczy podlegają podziałowi na koszty bezpośrednie i pośrednie. Koszty bezpośrednie obejmują wydatki, które są bezpośrednio związane z osiąganymi przychodami. Natomiast do kosztów pośrednich zalicza się wydatki, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje ich uzyskanie. Koszty te nie są bezpośrednio związane z uzyskanym przychodem, tym samym nie jest możliwe ustalenie, w którym okresie podatkowym wystąpi przychód uzasadniający potrącenie takich kosztów.

W omawianej sytuacji wniesiono do Spółki z o.o. wkład niepieniężny - aport w postaci akcji w zamian za udziały spółki objęte przez udziałowca. Odpowiedzialnym za prawidłową wycenę aportu jest zarząd, który dokonał wyceny akcji przez podmiot niezależny. Wniesienie aportu przyczynia się do pozyskania kapitału, który podatnik planuje przeznaczyć na prowadzenie działalności gospodarczej. Występuje tu związek przyczynowo-skutkowy między ponoszonym kosztem a planowanym przychodem, nie jest on wprawdzie bezpośredni, gdyż powyższe wydatki zaliczają się do kosztów o charakterze pośrednim. Są to koszty związane z ogólnymi kosztami funkcjonowania Spółki, a zatem podlegają rozliczeniu w momencie poniesienia. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/2/33-34