1433/NG/GV/443-49/2007/LŚ - Czy w momencie przekroczenia kwoty przychodu 10.000 euro ze sprzedaży usług szkoleniowych, podatnik będzie zobowiązany do zarejestrowania Fundacji jako podatnika VAT, jeśli działalność ta jest działalnością statusową?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 czerwca 2007 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów 1433/NG/GV/443-49/2007/LŚ Czy w momencie przekroczenia kwoty przychodu 10.000 euro ze sprzedaży usług szkoleniowych, podatnik będzie zobowiązany do zarejestrowania Fundacji jako podatnika VAT, jeśli działalność ta jest działalnością statusową?

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy o z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w wyżej wymienionym przepisie, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Natomiast przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. Natomiast w przedmiotowym załączniku pod pozycją Nr 7 ujęte zostały usługi w zakresie edukacji (PKWiU ex 80). Zatem w świetle ww. unormowania usługi świadczone przez wnioskodawcę korzystają ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. Jednakże stosownie do wskazanego ust. 3 tego artykułu, podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne. W konkluzji, w odpowiedzi na złożone przez Fundację zapytanie, stwierdza się, iż wnioskodawca, świadcząc jedynie usługi podlegające zwolnieniu od opodatkowania, nie ma obowiązku rejestracji jako podatnik VAT.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl