1433/GP/423/538/EC/05 - Deklaracje sporządzane przez doradców podatkowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 listopada 2005 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów 1433/GP/423/538/EC/05 Deklaracje sporządzane przez doradców podatkowych.

"(...) Czynność polegająca na sporządzeniu deklaracji w imieniu i na rzecz podatnika, płatnika czy inkasenta, pod którą można rozumieć również podpisanie deklaracji, stanowi czynność materialno-techniczną, polegającą na przygotowaniu określonego dokumentu. Pełnomocnik bazuje przy tym na dokumentach i informacjach przekazanych mu przez podatnika, który posiada wiedzę dotyczącą stanu faktycznego będącego podstawą do ustalania jego zobowiązań podatkowych, natomiast podpisanie deklaracji przez podatnika jest złożeniem przez niego oświadczenia wiedzy, pod sankcją odpowiedzialności karnej skarbowej za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością.

Złożenie tego oświadczenia jest czynnością mającą ogromne znaczenie dla powstania i ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego. Tym samym złożenie na deklaracji podatkowej podpisu, przez osobę upoważnioną do składania i przyjmowania w imieniu podatnika, oświadczeń woli, w tym także podpisywania i składania deklaracji podatkowych lub dokumentów kierowanych do organów podatkowych, nie zwalnia podatnika, płatnika czy inkasenta z obowiązku złożenia podpisu pod sporządzoną i podpisaną przez pełnomocnika deklaracją czy zeznaniem.

W kwestii podpisania deklaracji CIT-2 przez pełnomocnika wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 13.02.1998 r. sygn. akt I S.A./Gd 1071/96, w którym stwierdził, że "wymagane prawem zeznanie podatnika zawiera oświadczenie wiedzy, a nie woli. Winno być ono prawdziwe pod rygorem skutków karnych. Nie może zatem być złożone przez pełnomocnika, a tylko wyłącznie przez podatnika (bądź jego ustawowego przedstawiciela)".

Jednocześnie w sprawie podpisywania zeznań, deklaracji przez pełnomocników będących doradcami podatkowymi, wypowiedział się również ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku o sygnaturze akt VI S.A./Wa 1245/04 (...).

Jak wynika z tez tego orzeczenia, zeznanie podatkowe, ma charakter oświadczenia wiedzy, a nie woli, co wyklucza podpisanie go przez pełnomocnika (także będącego doradcą podatkowym). Sporządzenie bowiem zeznania - o którym mowa w ustawie z dnia 5.07.1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 2002 r. nr 9, poz. 86 z późn. zmianami) - w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów nie obejmuje jego podpisania.

W powyższej sprawie została wydana wiążąca decyzja w sprawie interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego przez Izbę Skarbową w Gdańsku z datą 15.06.2005 r. sygnatura: BI/4218-0010/05 i opublikowana w serwisie internetowym Systemu Informacji Podatkowej Ministerstwa Finansów.

Reasumując należy stwierdzić, iż stanowisko strony jest nieprawidłowe gdyż udzielanie pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji podatkowych jest niezgodne z przepisami prawa podatkowego. Deklaracje podatkowe powinny być podpisywane przez osoby uprawnione, zgodnie z obowiązującymi przepisami lub nadanym statutem, do zarządzania jednostką. (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/9/51