1432/PP/P/440-88/14a/06/DB - Czy w przypadku sprzedaży wysyłkowej koszty przesyłki można refakturować ze stawką VAT zwolnioną?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 kwietnia 2006 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany 1432/PP/P/440-88/14a/06/DB Czy w przypadku sprzedaży wysyłkowej koszty przesyłki można refakturować ze stawką VAT zwolnioną?

Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej i hurtowej książek, korzystających z preferencyjnego opodatkowania w wysokości 0 %. Istotną gałęzią prowadzonej dostawy książek na terenie kraju jest ich sprzedaż wysyłkowa za pośrednictwem Poczty Polskiej. W dotychczasowej praktyce całą transakcję dokumentowano paragonem fiskalnym dołączanym w razie wymagań do faktury VAT, gdzie książki były wykazywane ze stawką 0 %, natomiast koszty przesyłki opodatkowywano stawką 22 % jako usługi kurierskie. W przypadku gdy przedmiotem sprzedaży są płyty lub kalendarzyki opodatkowane stawką 22 %, to koszty przesyłki również są opodatkowywane podstawową stawką VAT.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Podatnika, wystawiając paragon lub fakturę dla nabywcy może wykazywać sprzedaż książek i płyt z właściwymi im stawkami podatku, zaś koszty przesyłki refakturować wykazując w tej stawce co Poczta Polska. Usługę świadczy bowiem Poczta Polska, z której usług Podatnik korzysta, a której usługi są zwolnione od podatku VAT.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do przepisu art. 41 ust. 1 ww. ustawy stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl w myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 Ustawy o P.T.U. zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 2 ww. załącznika wymienione są usługi świadczone przez pocztę państwową sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 64.11.

W związku z tym, iż Podatnik nie jest pocztą państwową, obciążając nabywcę towarów kosztami przesyłki, nie może korzystać z ww. zwolnienia.

Zgodnie z zapisem art. 29 ust. 1 powołanej ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Skoro zatem kwota należna stanowiąca całość świadczenia należnego od nabywcy, obejmuje wszystkie elementy kosztów związanych ze świadczoną przez podatnika dostawą towarów oraz inne elementy kształtujące w efekcie kwotę żądaną od nabywcy, to koszty przesyłki winny wchodzić w podstawę opodatkowania.

Sprzedawca towarów dostarczając je nabywcy dokonuje ich sprzedaży, a koszty dodatkowe, które ponosi, wchodzą w skład podstawowej jego czynności, jaką jest sprzedaż towarów.

W rozpatrywanym przypadku koszty przesyłki pocztowej towaru zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów, co oznacza, że podstawa opodatkowania przy dostawie tego towaru powinna obejmować również kwotę stanowiącą zwrot kosztów przesyłki.

W związku z powyższym dokonane przez Stronę obciążenie nabywcy towarów, opłatą za usługi Poczty Polskiej winno zwiększyć wartość sprzedawanych towarów i w konsekwencji podlegać opodatkowaniu stawką właściwą jak dla sprzedawanego towaru.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl