1427/ZO/443-16/06 - Obowiązek korekty wcześniej odliczonego podatku naliczonego VAT w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa spółki jawnej do spółki z o.o.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 sierpnia 2006 r. Urząd Skarbowy w Sierpcu 1427/ZO/443-16/06 Obowiązek korekty wcześniej odliczonego podatku naliczonego VAT w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa spółki jawnej do spółki z o.o.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.). Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu potwierdza stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16.08.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji dotyczącej obowiązku korekty wcześniej odliczonego podatku naliczonego VAT w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa spółki jawnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

UZASADNIENIE

W dniu 16.08.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sierpcu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w przedmiocie m.in. konieczności dokonania korekty wcześniej odliczonego podatku naliczonego VAT w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa spółki jawnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Stan faktyczny opisany we wniosku: W lipcu 2006 r. trzech obecnych wspólników spółki jawnej założyło dodatkowo spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W najbliższym czasie zamierzają dokonać wniesienia przedsiębiorstwa spółki jawnej w formie wkładu niepieniężnego do nowo utworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Po zarejestrowaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Krajowym Rejestrze Sądowym i urzędzie skarbowym wspólnicy spółki jawnej chcą dokonać wyceny majątku według wartości rynkowej, a następnie zamierzają wnieść całe przedsiębiorstwo w formie aktu notarialnego do spółki z o.o. Następnie wspólnicy spółki jawnej dokonają likwidacji spółki jawnej. Stanowisko Wnioskodawcy: Zdaniem Spółki zbycie przedsiębiorstwa nie skutkuje w sferze wcześniejszych odliczeń podatku dokonanych przez zbywcę, co pozostaje w zgodzie z zasadą neutralności VAT. Wniesienie aportem przedsiębiorstwa do spółki nie wiąże się dla wnoszącego aport z obowiązkiem skorygowania podatku naliczonego, odliczonego w związku z nabyciem składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Nakłada jednak na nabywcę, jako beneficjenta praw i obowiązków zbywcy obowiązek dokonywania stosownych korekt w zakresie podatku naliczonego, do których zobowiązany byłby również zbywca przedsiębiorstwa.

Po przeanalizowaniu złożonego wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu uprzejmie informuje: Zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W art. 6 pkt 1 ww. ustawy postanowiono, że przepisów ustawy nie stosuje się do m.in. transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Oznacza to, że na gruncie ustawy VAT, czynność tę traktuje się jako niepodlegającą opodatkowaniu. Przyjęta w art. 6 pkt 1 ustawy opcja wyłączenia z opodatkowania zbycia przedsiębiorstwa oraz zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans wymaga jednak uznania, że w przypadku zbycia przedsiębiorstwa jego nabywca jest traktowany jako następca prawny podatnika dokonującego zbycia. Na podstawie art. 93a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki zbywcy (w rozpatrywanej sprawie spółka jawna) przechodzą na nabywcę (w rozpatrywanej sprawie spółka z o.o.). Zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), o których mowa w art. 6 pkt 1, korekta (podatku naliczonego) określona w art. 91 ust. 1-8 ustawy o podatku od towarów i usług jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zakładu (oddziału). Wskazana powyżej zasada ma zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy podatnik rozliczał podatek naliczony związany z zakupami, które we wnoszonym aportem przedsiębiorstwie posłużyły zarówno sprzedaży opodatkowanej, jak i czynnościom, od których takie odliczenie nie przysługuje (obliczając go zgodnie z proporcją, o której mowa w art. 90 ust. 2-9 ustawy o podatku od towarów i usług) - wówczas po zakończeniu roku podatkowego nabywca przedsiębiorstwa obowiązany jest dokonać korekty kwoty tego podatku naliczonego z uwzględnieniem proporcji obliczonej dla zakończonego roku podatkowego. Tym samym zbycie przedsiębiorstwa nie skutkuje w sferze wcześniejszych odliczeń podatku dokonanych przez zbywcę, co pozostaje w zgodzie z zasadą neutralności VAT. Zatem, jeżeli w chwili nabycia składników majątku przedsiębiorstwa przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z uwagi na związek ze sprzedażą opodatkowaną, to należy uznać, że późniejsze przekazanie przedsiębiorstwa jako aportu do spółki nie pozbawia zbywcy prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tych składników. Reasumując, stanowisko Spółki można uznać za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia opisywanego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłączne w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl