1427/ZO/443-12/06 - Opodatkowanie VAT umowy użyczenia lokalu użytkowego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 sierpnia 2006 r. Urząd Skarbowy w Sierpcu 1427/ZO/443-12/06 Opodatkowanie VAT umowy użyczenia lokalu użytkowego

Pytanie podatnika

Czy w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) umowa użyczenia lokalu użytkowego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu potwierdza stanowisko Gminy zawarte we wniosku z dnia 10.08.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT umowy użyczenia lokalu użytkowego.

Uzasadnienie

W dniu 10.08.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sierpcu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Stan faktyczny opisany we wniosku:Gmina umową użyczenia przekazała w bezpłatne używanie Komedzie Wojewódzkiej Policji pomieszczenia użytkowe, znajdujące się w budynku Urzędu Gminy, na potrzeby prowadzenia komisariatu Policji oraz grunt na którym usytuowany jest garaż komisariatu Policji, bez pobierania opłat czynszu. Wynajmowane lokale jak również grunt pod garażem stanowią majątek własny Gminy. We wniosku z dnia 10.08.2006 r. Gmina podaje, iż w trakcie budowy budynku Urzędu Gminy w 1936 roku nie przysługiwało jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Wnioskodawca wystąpił z pytaniem, czy w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) umowa użyczenia lokalu użytkowego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zdaniem Gminy w myśl art. 8 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy wydanie towaru w ramach umowy użyczenia nie podlega opodatkowaniu, co do których podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Po przeanalizowaniu złożonego wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu uprzejmie informuje: Zgodnie z art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Oznacza to, że opodatkowaniu, co do zasady podlegają czynności wykonywane odpłatnie. Ustawodawca zrównał jednak niektóre dostawy towarów i świadczenie usług wykonywanie nieodpłatnie z odpłatną dostawą towarów i odpłatnym świadczeniem usług. Zgodnie z art. 8 ust. 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług - nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług. Z wyżej przytoczonych przepisów wynika, że opodatkowanie podatkiem VAT nieodpłatnego świadczenia usług ma miejsce tylko wówczas, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub w części. Według informacji Gminy zawartej we wniosku z dnia 10.08.2006 r. w trakcie nabywania tj. budowy budynku Urzędu Gminy w 1936 roku, nie przysługiwało jej prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, natomiast użyczony grunt stanowi majątek własny Gminy. Zatem, przedmiotowe użyczenie nieruchomości nie będzie stanowiło w rozumieniu przepisów ustawy VAT odpłatnego świadczenia usług, wobec czego nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Reasumując - stanowisko Gminy można uznać za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia opisywanego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłączne w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl