1425/033/415-24/07/AK - Zakup wyposażenia ze środków otrzymanych z funduszu pracy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 lipca 2007 r. Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu 1425/033/415-24/07/AK Zakup wyposażenia ze środków otrzymanych z funduszu pracy.

"(...) podpisała Pani ze Starostą Powiatu "Umowę o przyznanie z Funduszu Pracy jednorazowo środków finansowych na podjęcie działalności gospodarczej przez osobę bezrobotną". (...) ze środków otrzymanych z Funduszu Pracy dokonała Pani zakupu sprzętu komputerowego z oprogramowaniem, wyposażenia i materiałów biurowych niezbędnych do podjętej działalności gospodarczej. (...)

W związku z powyższym sformułowała Pani następujące pytanie: czy w związku z dokonanymi zakupami środków trwałych, wyposażenia i materiałów za środki uzyskane uprzednio z Funduszu Pracy oraz w związku z treścią art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który mówi o środkach zwracanych podatnikowi (zatem po dokonaniu zakupu), wydatki na materiały i wyposażenie sfinansowane ze środków Funduszu Pracy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

(...) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Powyższe oznacza, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Wydatki muszą być zatem związane z wykonywaną działalnością gospodarczą i poniesione w celu uzyskania przychodów z tej działalności oraz nie mogą być wymienione w katalogu wydatków nie uznawanych za taki koszt.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 45 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Zatem możliwość zaliczenia w ciężar kosztów wydatków poniesionych na zakup składnika stanowiącego rzeczowy majątek, sfinansowanych ze środków przyznanych z Funduszu Pracy uzależniona jest od tego, czy jest on zaliczony do środków trwałych, czy też nie. (podkreśl. red.)

W przedstawionym stanie faktycznym, jako osoba bezrobotna otrzymała Pani śródki finansowe z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej. Z części tych środków sfinansowała Pani wydatki na zakup materiałów i wyposażenia niezbędnych w prowadzonej działalności.

Mając więc na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz cytowane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, iż wydatki na nabycie materiałów biurowych oraz wyposażenia, tj. składników majątkowych nie zaliczonych do środków trwałych, sfinansowane ze środków przyznanych Pani z Funduszu Pracy, będą stanowiły koszt uzyskania przychodu. (podkreśl. red.) Wydatki te zostały bowiem poniesione w celu osiągnięcia przychodów i nie zostały wymienione w katalogu wydatków nie uznawanych za koszt uzyskania przychodu, o których mowa w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/1/26-27