1425/021/443/34/06/IW - Stawka podatku VAT w przypadku wykonania dachu na domku jednorodzinnym

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 czerwca 2006 r. Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu 1425/021/443/34/06/IW Stawka podatku VAT w przypadku wykonania dachu na domku jednorodzinnym

Pytanie podatnika

Jaką stawkę podatku VAT zastosować w przypadku wykonania dachu na domku jednorodzinnym? Prace zleciła firma będąca dostawcą materiału na te roboty.

POSTANOWIENIE

Na podstawie: art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.)

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu:stwierdza, że stanowisko podatnika zawarte w piśmie złożonym w dniu 16.05.2006 r. przez Pana...... dotyczącym interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE We wniosku z dnia 16.05.2006 r. Pan...... przedstawił następujący stan faktyczny, zapytanie i własna stanowisko w sprawie:Wnioskodawca jest wykonawcą pokryć dachowych i wykonał pokrycie dachowe na domku jednorodzinnym, której właścicielem jest osoba fizyczna. Nie był dostawcą materiału na ww. prace. Hurtownia, która go dostarczała zleciła wnioskodawcy wykonanie tego pokrycia. Obecnie Pan....... musi wystawić hurtowni fakturę na zlecone prace. Nie wie czy może zastosować 7% VAT. Zdaniem wnioskodawcy taką właśnie stawkę podatku VAT powinien zastosować, bo wykonał prace na domku jednorodzinnym (KOB 1110). Wnioskodawca zadaje pytanie czy może wystawić fakturę z 7% VAT na hurtownię w wyszczególnieniem, że chodzi o wykonanie prac na domku jednorodzinnym (dla osoby fizycznej).

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą temu budownictwu. Z kolei zgodnie z ust. 2 przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 12 ww. ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) stawkę podatku w wysokości 7% stosuje się także do usług wymienionych w załączniku nr 1 do tego rozporządzenia. W załączniku tym pod poz. 20 wymieniono usługi w zakresie budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):1.domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,2.budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych. Z powyższego przepisu wynika, że jeżeli podatnik świadczy usługi budowlane dla budownictwa mieszkaniowego, to wykonane prace należy opodatkować stawką podatku VAT w wysokości 7%. Do stosowania stawki w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) są uprawnieni zarówno podwykonawcy tych robót, jak i ich wykonawcy, gdyż stawka 7% w tym przypadku powiązana została z przedmiotem wymienionych robót - budownictwem mieszkaniowym oraz infrastrukturą mu towarzyszącą.

Zatem stanowisko Podatnika do zastosowania 7% stawki podatku VAT przy wykonywanych usługach remontowo-budowlanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego dotyczących wykonania pokrycia dachowego jest prawidłowe. Stąd postanowiono jak w sentencji.

Naczelnik tut. Urzędu informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Złożenie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl