1424/2140/4111/415/4/07/JS - Wydatki na przejazd wspólnika taksówką jako koszt uzyskania przychodów spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 kwietnia 2007 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu 1424/2140/4111/415/4/07/JS Wydatki na przejazd wspólnika taksówką jako koszt uzyskania przychodów spółki.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku,.. z dnia 20 lutego 2007 r. (data wpływu do US 27 lutego 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na przejazd taksówką do kontrahenta.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lutego 2007 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek,.. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedmiotowego wniosku wynika, iż jeden ze wspólników,.. dojeżdża na obsługę prawną do kontrahentów w Grójcu i Warce wynajmowaną doraźnie taksówką osobową. Za tę usługę właściciel taksówki wystawia każdorazowo fakturę.

Zapytanie dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki wydatków poniesionych przez wspólnika za przejazd taksówką.

Wobec Wnioskodawców nie toczy się kontrola podatkowa, postępowanie podatkowe, ani postępowanie przed sądem administracyjnym;

Zdaniem Stron wartość całego rachunku za przejazd taksówką podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów spółki.

Zgodnie z art. 14a § 1 stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl § 3 ww. przepisu interpretacje, o których mowa w § 1, zawierają ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Warunkiem zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej jest więc istnienie związku owego wydatku z przychodami podatnika. Kosztami uzyskania przychodu są bowiem wszystkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wykazanie związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów lub służy zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów obciąża podatnika.

W przedmiotowej sprawie wydatki zostały poniesione w związku z dojazdami jednego ze wspólników na obsługę prawną do kontrahentów taksówką. Należy więc uznać, iż wydatek ten ma bezpośredni związek z prowadzoną działalnością i wpływ na wysokość osiągniętych przychodów.

Warunkiem zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest również właściwe udokumentowanie tego wydatku.

Zgodnie z § 12 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r., Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.), podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej "fakturami", odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach.

Wobec powyższego prawidłowym dowodem potwierdzającym poniesienie wydatku na przejazd taksówką będzie faktura VAT lub rachunek - wystawione zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 i Nr 102, poz. 860).

Przedmiotowe wydatki na przejazd taksówką są każdorazowo dokumentowane fakturą VAT wystawianą przez właściciela taksówki w związku z czym należy uznać, iż są udokumentowane prawidłowym dowodem.

W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie Podatnikom przysługuje prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z przejazdami taksówką do kontrahentów, pod warunkiem spełnienia przesłanek określonych w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko zajęte we wniosku jest prawidłowe.

Pouczenie:

Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na podstawie art. 14a § 4 ww. ustawy na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy). Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazanie dowodów uzasadniających to żądanie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł. Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 ustawy Ordynacja podatkowa. Otrzymują:

1.

Adresat.

2.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

3.

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Radomiu

4.

a/a - 2 egz.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl