1419/UPP-443-11/07/BS - Ewidencjonowanie w kasie rejestrującej sprzedaży towarów opodatkowanych w systemie marży przez podatnika prowadzącego lombard.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 marca 2007 r. Urząd Skarbowy w Płocku 1419/UPP-443-11/07/BS Ewidencjonowanie w kasie rejestrującej sprzedaży towarów opodatkowanych w systemie marży przez podatnika prowadzącego lombard.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 z późn. zm.) postanawia wydać pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, oceniając stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 7 lutego 2007 r. (data wpływu do urzędu - 9 lutego 2007 r.) o udzielenie interpretacji, jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie lombardu, jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług i nie korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy użyciu kasy rejestrującej.

Stanowisko Wnioskodawcy: Wnioskodawca uważa, iż zgodnie z § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 z późn. zm.) podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze, albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz i w imieniu innych podatników. Według Podatnika za pomocą kasy rejestrującej winna być zaewidencjonowana cała kwota ze sprzedaży w następujący sposób:

-

cena sprzedaży towaru pomniejszona o prowizję - jako sprzedaż zwolniona

-

prowizja - jako sprzedaż opodatkowana stawką 22%.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:

*

art. 111 ust. 1, art. 120 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą,

*

§ 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 z późn. zm.) - zwanego dalej rozporządzeniem.

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący:

Sposób ewidencjonowania w kasie rejestrującej sprzedaży towarów opodatkowanych w systemie marży nie został odrębnie uregulowany w ustawie. Obowiązuje więc w tym zakresie wyłącznie § 5 ust. 5 rozporządzenia. Zgodnie z tym zapisem podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze, albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz i w imieniu innych podatników. Funkcjonujące na rynku kasy rejestrujące nie mają możliwości odrębnego zidentyfikowania sprzedaży towarów opodatkowanych tylko od marży. Konieczne jest więc w tej sytuacji wykorzystanie aktualnych możliwości kas rejestrujących. W stawkach towarów oznaczonych literowo występują stałe pozycje:

PTU A - 22%,

PTU B - 7%,

PTU C - 0%,

PTU zw. - zwolnione.

Pozostałe litery D do G są wolne, podatnik może je wykorzystać w przypadku wprowadzenia nowych stawek podatku VAT, np. PTU D - dla sprzedaży opodatkowanej dla marży, przyjmując w tym przypadku stawkę 0%. Serwisant programując tę stawkę zgodnie z wytycznymi podatnika, powinien odnotować w książce serwisowej, że stawka ta jest przyporządkowana wyłącznie dla sprzedaży opodatkowanej zgodnie z treścią art. 120 ust. 4 ustawy. Na paragonie dokumentującym sprzedaż dokonywaną w systemie marży zostanie wówczas wykazana kwota brutto należności (czyli wraz z opodatkowaną marżą) nie zostanie wykazany VAT należny, dlatego też dla prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, podatnik musi dodatkowo prowadzić ewidencję, która zawierać powinna między innymi kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży (art. 120 ust. 15 ustawy).

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego stanu.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl