1419/UPO-443-21/06/EN - Udokumentowanie eksportu do Rosji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 kwietnia 2006 r. Urząd Skarbowy w Płocku 1419/UPO-443-21/06/EN Udokumentowanie eksportu do Rosji.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku, działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego spółce jawnej X, oceniając jej stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 09.02.2006 r. (data wpływu do urzędu skarbowego 14.02.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji, jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę. Spółka dokonała eksportu towaru do Rosji. Dostawa towaru odbyła się do Łotwy, tam nastąpił przeładunek. Towar opuścił terytorium Wspólnoty na granicy łotewsko-rosyjskiej. Potwierdzeniem dokonanego wywozu jest pieczątka na karcie SAD 3 urzędu łotewskiego. Do wniosku Strona dołączyła kserokopię faktury eksportowej i kartę SAD 3 i SAD 3 BIS.

Przedmiot interpretacji. Czy jest to wystarczające do udokumentowania eksportu towaru?

Stanowisko Wnioskodawcy. Spółka uważa, iż udokumentowaniem eksportu towaru jest pieczątka urzędu wyjścia towaru poza terytorium Unii. W tym przypadku jest to Łotwa, więc jest to wystarczające do zastosowania stawki 0%.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy. Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 2 pkt 8, art. 19 ust. 6, art. 41 ust. 4-11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą. Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Podatnika, uzasadnionej w następujący sposób:

Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy eksport towarów - rozumie się przez to potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez: a) dostawcę lub na jego rzecz, lub b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz.

Aby zatem daną czynność uznać za eksport towarów, muszą zostać spełnione następujące przesłanki: 1) wywóz towarów musi być potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych, 2) wywóz nastąpić musi poza terytorium Wspólnoty, tzn. poza terytoria państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej, 3) wywóz towarów musi nastąpić w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy o VAT, czyli czynności spełniających kryteria zaliczenia do pojęcia dostawy towarów w rozumieniu tego przepisu, przy czym spełniający te warunki wywóz towarów musi być zrealizowany przez ściśle określone podmioty: a) przez dostawcę lub na jego rzecz, tzw. eksport bezpośredni, lub b) przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju (Polski) lub na jego rzecz, tzw. eksport pośredni.

Zgodnie z art. 19 ust. 6 ustawy o VAT w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. Warunkiem zastosowania preferencyjnej stawki zerowej w eksporcie jest posiadanie dokumentu SAD potwierdzającego wywóz towaru poza granice UE. Musi go poświadczyć tzw. urząd celny wyprowadzenia. Właściwość takiego urzędu zależy od rodzaju środka transportu, przy użyciu którego towar będzie wywożony z kraju. Zgodnie z rozporządzeniem Komisji (EWG) nr 2454/93 z 2 lipca 1993 r. urzędem celnym, który potwierdza wywóz w przypadku towarów wywożonych w inny sposób niż koleją, drogą pocztową, morską lub lotniczą oraz transportem przesyłowym (gaz, ropa naftowa, energia elektryczna), jest ostatni urząd celny przed opuszczeniem przez towary obszaru celnego Wspólnoty. Generalnie ma to zastosowanie do towarów wywożonych transportem drogowym. Jeżeli tak właśnie jest w sytuacji przedstawionej w pytaniu, to granicznym urzędem celnym przed wwiezieniem towarów na terytorium Rosji jest urząd celny państwa, przez terytorium którego pojazd dociera do tego kraju, w tym wypadku Łotwy. Dokument SAD otrzymany w tym właśnie urzędzie będzie uprawniał polskiego eksportera do zastosowania zerowej stawki.

Z przedstawionego przez spółkę stanu faktycznego wynika, iż dokonała eksportu do Rosji, dostawa odbyła się do Łotwy, gdzie nastąpił przeładunek, towar opuścił terytorium Wspólnoty na granicy łotewsko-rosyjskiej. Potwierdzeniem dokonanego wywozu jest pieczątka na karcie SAD 3 urzędu łotewskiego. Zatem jeżeli spółka posiada fakturę eksportową oraz dokument SAD, z którego wynika potwierdzenie wywozu przez urząd celny łotewski wyjścia towaru poza terytorium kraju i wywóz towarów nastąpił w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, to spółka ma prawo do zastosowania stawki 0% z uwzględnieniem przepisów zawartych w art. 41 ust. 4-11.

Naczelnik Skarbowego nadmienia, iż podstawą do rozpatrzenia wniosku jest stan faktyczny zawarty w zapytaniu i własne stanowisko strony. Załączniki do wniosku nie podlegają badaniu.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl