1419/UPO-443-171/05/RS - Otrzymanie bonu jako przedmiot podatku VAT

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 marca 2006 r. Urząd Skarbowy w Płocku 1419/UPO-443-171/05/RS Otrzymanie bonu jako przedmiot podatku VAT

Pytanie podatnika

Podatnik uczestniczył w programie sprzedaży premiowej organizowanej przez firmę Y. W zamian za osiągnięcie określonego przedziału zakupów środków ochrony roślin tejże firmy Podatnik otrzymał w listopadzie 2005 r. bon towarowy Sodexho o wartości 3.000 zł. Czy otrzymanie wspomnianego bonu towarowego w formie nagrody podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku, działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Panu X, oceniając jego stanowisko odnośnie obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanego bonu towarowego, przedstawione we wniosku z dnia 28.12.2005 r. (data wpływu: 30.12.2005 r.), jako nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę. Podatnik uczestniczył w programie sprzedaży premiowej organizowanej przez firmę Y. W zamian za osiągnięcie określonego przedziału zakupów środków ochrony roślin tejże firmy Podatnik otrzymał w listopadzie 2005 r. bon towarowy Sodexho o wartości 3.000 zł.

Przedmiot interpretacji. Czy otrzymanie wspomnianego bonu towarowego w formie nagrody podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Stanowisko Wnioskodawcy. Podatnik jest zdania, iż otrzymanie bonu towarowego nie jest czynnością objętą opodatkowaniem podatkiem VAT.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm., zwanej dalej "ustawą") opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 tej ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a według art. 8 ust. 1 przez świadczenie usług należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż otrzymany przez niego bon towarowy nie jest związany z żadną konkretną dostawą towarów, lecz przekazany mu został w efekcie osiągnięcia przez niego pewnego pułapu zakupów. Należy zatem uznać, że premia w postaci bonu towarowego nie ma charakteru dobrowolnego, lecz jest ściśle uzależniona od określonego zachowania kupującego. Otrzymanie przedmiotowego bonu jest rodzajem wynagrodzenia za zachowanie się nabywcy w stosunku do podmiotu organizującego akcję promocyjną, czyli sprzedawcy. Zatem zachowanie Podatnika polegające na osiągnięciu przez niego określonego poziomu zakupów w określonym czasie spełnia, zawartą we wspomnianym art. 8 ust. 1 ustawy, definicję odpłatnego świadczenia usług (zachowanie to nie jest wszak dostawą towaru) i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT (z mocy art. 5 ust. 1 pkt 1). Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacji niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl