1419/UPO-443-129/05/EN - Przekształcenie prawa wieczystego w prawo własności.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 listopada 2005 r. Urząd Skarbowy w Płocku 1419/UPO-443-129/05/EN Przekształcenie prawa wieczystego w prawo własności.

"(...) Stosownie do postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Art. 15 ust. 1 ustawy stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie z art. 15 ust. 6 cytowanej ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Szczególne rozwiązanie ustawodawca przewidział dla jednostek samorządu terytorialnego w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, cyt. jw. Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 13 tego rozporządzenia czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami prawa (w rozpatrywanym przypadku przepisami przywołanej już ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości), wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego są zwolnione od podatku od towarów i usług, z wyłączeniem jednak czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Stosownie do zapisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności następuje w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta na wniosek użytkownika wieczystego, jeżeli użytkowanie wieczyste jest ustanowione na nieruchomości stanowiącej własność jednostki samorządu terytorialnego. Decyzja ta stanowi podstawę do wpisu w księdze wieczystej (art. 3 ust. 2 cyt. ustawy). Zgodnie z art. 4 tej ustawy osoba, która nabyła własność nieruchomości zobowiązana jest do uiszczenia dotychczasowemu właścicielowi opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, z zastrzeżeniami art. 5 znajdującymi zastosowanie w przypadkach gdy przekształcenie to następuje nieodpłatnie. W przypadku przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności na podstawie decyzji administracyjnej, wydanej przez właściwy organ, mamy do czynienia jedynie ze zmianą formy prawnej faktycznego prawa do nieruchomości, gdyż nabycie prawa do nieruchomości następuje już z chwilą zawarcia umowy o ustanowienie prawa wieczystego użytkowania. Nie można uznać tej czynności za nabycie nieruchomości, a co się z tym wiąże, czynność ta nie powinna być obciążona podatkiem VAT, ponieważ dochodzi do niej obligatoryjnie. Nie wystąpi w tym przypadku odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 ww. ustawy o podatku VAT.

Zatem biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz stan faktyczny tutejszy organ stwierdza, iż odpłatne czynności przekształcenia prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym i prawnym w prawo własności mające formę decyzji administracyjnych wydawanych przez jednostkę samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych - są zwolnione od podatku VAT. Prawidłowe jest tym samym stanowisko podatnika, iż opłata należna od dotychczasowego użytkownika wieczystego na rzecz właściciela z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności jest zwolniona z podatku VAT (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/3/4