1419/UPO-415-26/06/AS - Budowa instalacji centralnego ogrzewania.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 marca 2006 r. Urząd Skarbowy w Płocku 1419/UPO-415-26/06/AS Budowa instalacji centralnego ogrzewania.

"(...) Podatnik w styczniu 2006 roku rozpoczął budowę instalacji centralnego ogrzewania w budynku użytkowym, zaliczonym do ewidencji środków trwałych - grupa I rodzaj 103. W budowanej instalacji centralnego ogrzewania występują poniższe towary, które jego zdaniem powinny być zaliczone do środków trwałych firmy, tj. kocioł centralnego ogrzewania wraz z wyposażeniem; zbiornik paliwa 1.000 l; grzejniki oraz instalacja w postaci rur miedzianych, kształtek jak trójniki, złączki itp.

(...) Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy ma prawo zakwalifikować do środków trwałych poszczególne elementy budowanej instalacji centralnego ogrzewania. (...) Podatnik uważa, że:

- kocioł, zbiornik i grzejniki powinien wpisać do ewidencji środków trwałych i amortyzować metodą liniową, i tak: dla kotła 7% stawka roczna, dla zbiornika 10% stawka roczna, dla grzejników 10% stawka roczna;

- wartość instalacji centralnego ogrzewania, tj. rury, kształtki, armatura - podwyższy wartość początkową budynku i będzie amortyzowana stawką roczną 2,5%.

(...) Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23. Zgodnie z art. 22a ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynku oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

W opisanej sytuacji podatnik błędnie uznał, że kocioł centralnego ogrzewania, zbiornik paliwa, grzejniki i instalacja w postaci rur miedzianych, kształtek i złączek stanowi samoistny, niezależny obiekt inwentarzowy. W tym przypadku nie mógł powstać nowy przedmiot - środek trwały pod nazwą centralnego ogrzewania. W klasyfikacji Rodzajowej Środków Trwałych nie istnieje środek trwały jako samodzielny obiekt, w którego skład wchodziłyby wyszczególnione przez Podatnika elementy składowe.

Z KRŚT wynika, że do grupy 3 zalicza się kotły i maszyny grzewcze, ale są to kotły grzejne i parowe, maszyny napędowe pierwotne nie zespolone konstrukcyjnie z obiektem, maszyny elektryczne wirujące nie zespolone oraz agregaty (zespoły) elektroenergetyczne wytwórcze i prądotwórcze, które traktuje się jako samodzielne obiekty.

Każdy z wymienionych przez podatnika zestawów jak kocioł centralnego ogrzewania, zbiornik paliwa, grzejniki czy pozostałe elementy instalacji nie stanowi samodzielnego obiektu, jest natomiast urządzeniem powiązanym konstrukcyjnie w zestaw technologiczny w formie centralnego ogrzewania. Budowana instalacja centralnego ogrzewania w budynku użytkowym, zaliczonym do ewidencji środków trwałych sprawia, że nastąpi wzrost wartości budynku.

Na podstawie przytoczonych przepisów, poniesione wydatki inwestycyjne na budowę instalacji centralnego ogrzewania zwiększają wartość początkową budynku. Tym samym instalacja centralnego ogrzewania nie może być amortyzowana jako odrębny środek trwały (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/8/52