1419/UPO-415/176/05/MP/1 - Zwrot kaucji mieszkaniowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 grudnia 2005 r. Urząd Skarbowy w Płocku 1419/UPO-415/176/05/MP/1 Zwrot kaucji mieszkaniowej.

Pytanie podatnika

Czy wypłata zwaloryzowanej kaucji mieszkaniowej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czy w przypadku opodatkowania ww. kaucji gmina zobowiązana jest jako płatnik pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych i jednocześnie sporządzić informację o wysokości przychodów?

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, oceniając stanowisko odnośnie zwaloryzowanej kaucji mieszkaniowej, we wniosku z dnia 24 października 2005 r. (wpł. do Urzędu dnia 28 października 2005 r.). o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.

Uzasadnienie

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę

W związku z wynajmowaniem lokali komunalnych pobierane były przez Gminę kaucje zabezpieczające należności wynajmującego, które gromadzono na odrębnych rachunkach bankowych. Przepisy obowiązujące przed 12 listopada 1994 r. nie przewidywały waloryzacji tych kwot, w związku z czym środki te, po ustaniu stosunku najmu zwracane były w nominalnej wysokości. Gwałtowny spadek wartości złotego, który miał miejsce na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych sprawił, iż środki te straciły realną wartość. W związku z tą sytuacją Sąd Najwyższy uchwałą z dnia 26 września 2002 r. (sygn. akt III CZP 58/02) dopuścił waloryzację kaucji mieszkaniowych wpłaconych przed dniem 12 listopada 1994 r. Uchwała ta otworzyła drogę do prowadzenia postępowań sądowych przeciwko Gminie przez osoby, które przed dniem 12 listopada 1994 r. dokonały wpłaty kaucji. Gmina chcąc uniknąć kosztów sądowych planuje rozpocząć waloryzację kaucji w drodze indywidualnie zawieranych umów (ugoda). Kwota zwaloryzowana obejmuje kwotę (po denominacji) wpłaconą przez wynajmującego wraz z odsetkami bankowymi uzyskanymi w drodze zdeponowania ww. kwoty na rachunku bankowym, powiększoną o kwotę waloryzacji określonej w drodze indywidualnie zawartej ugody.

Przedmiot interpretacji

Czy wypłata zwaloryzowanej kaucji mieszkaniowej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czy w przypadku opodatkowania ww. kaucji gmina zobowiązana jest jako płatnik pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych i jednocześnie sporządzić informację o wysokości przychodów?

Stanowisko Wnioskodawcy

Wnioskodawca uważa, że wypłata kaucji mieszkaniowych nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (zwaloryzowanie kaucji mieszkaniowych nie stanowi źródła przychodów w myśl rozdziału 2 - źródła przychodów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Kaucja była wpłacana przez najemców w dacie zawierania umowy jako zabezpieczenie terminowych płatności czynszów oraz ewentualnych napraw lokalu po rozwiązaniu umowy najmu. Kaucja zatem stanowi przez cały okres własność najemcy, a nie gminy, która w razie zaistnienia określonych przesłanek może się z kaucji zaspokoić. Waloryzacja kaucji stanowi natomiast urealnienie wartości siły nabywczej wpłaconej w pieniądzu (urzeczywistnienie wartości siły nabywczej pieniądza). Nie może zatem ona być traktowana jako oprocentowanie stanowiące określony przychód, gdyż jest ona dokonywana w celach wyżej opisanych.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy

Źródła przychodów określają przepisy art. 10-20 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 76 z późn. zm.). Kaucja jest to pewna suma pieniężna, którą wpłaca się jako gwarancję dotrzymania zobowiązania i zabezpieczenie wypłaty odszkodowania w razie nie wywiązywania się z tego zobowiązania. O tym, czy kaucja może zostać zaliczona na poczet nieuregulowanych zobowiązań, czy ma być zwrócona najemcy po wywiązaniu się przez niego ze zobowiązań, decydują postanowienia umowy. Wobec powyższego z rozumienia ww. przepisów wynika, iż kaucja nie stanowi przychodu i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W sytuacji jednak, gdy kaucja bądź jej część zostanie przeznaczona na pokrycie należności, najpóźniej w dniu, w którym zgodnie z umową powinna nastąpić zapłata czynszu z tytułu najmu, to wówczas powstanie przychód, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W powyższej sprawie stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe. Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl