1419/UPO-415-116/06/AZ - Opodatkowanie podatkiem PIT dochodów z tytułu sprzedaży rzeźb wykonanych osobiście przez podatnika.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 czerwca 2006 r. Urząd Skarbowy w Płocku 1419/UPO-415-116/06/AZ Opodatkowanie podatkiem PIT dochodów z tytułu sprzedaży rzeźb wykonanych osobiście przez podatnika.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) postanawia wydać pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oceniając stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia ... (uzupełnionym w dniu ...) o udzielenie interpretacji odnośnie sposobu opodatkowania dochodu ze sprzedaży rzeźb wykonanych osobiście przez podatniczkę jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Podatniczka jest osobą bezrobotną. Nie prowadzi działalności gospodarczej i nie może jej otworzyć z powodu zbyt wysokich kosztów. Zamierza sprzedawać rzeźby z gipsu, które sama będzie wytwarzać. Ceny tych rzeźb oscylują między 1 a 5 zł za sztukę. Wytwarzając te drobiazgi nie zarobi tyle, by móc założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą.

Przedmiot interpretacji: W jaki sposób opodatkować dochód ze sprzedaży rzeźb, wykonanych osobiście przez podatniczkę?

Stanowisko Wnioskodawcy: Podatniczka uważa, że dochód uzyskany ze sprzedaży opodatkowany będzie zgodnie z art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy: Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia należy stwierdzić, iż:

Przepisy podatkowe nie zawierają definicji działalności artystycznej. Według rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (Dz. U. Nr 33, poz. 289 z późn. zm.) artystyczna i literacka działalność twórcza (podklasa 92.31.G) obejmuje działalność prowadzoną na własny rachunek przez artystów, takich jak m.in. malarze, rzeźbiarze, plastycy i pozostali twórcy. Przychody uzyskane przez twórców ze sprzedaży wykonanych przez nich wyrobów (dzieł) artystycznych można zatem uznać za osiągane z osobiście wykonywanej działalności artystycznej w rozumieniu powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym. Nie mieści się jednak już w tym zakresie sprzedaż innych niż ww. wyrobów i artykułów, nawet jeżeli są to np. dzieła o charakterze artystycznym. Przepisy podatkowe nie zawierają także żadnych ograniczeń dotyczących możliwości zaliczenia przychodów do uzyskanych z działalności wykonywanej osobiście od sposobu oferowania i sprzedaży przez twórcę własnych dzieł artystycznych. Powyższe stwierdzenia nie kwestionują faktu, że np. samodzielnie wykonywana działalność artystyczna może stanowić działalność gospodarczą w rozumieniu innych przepisów, w tym także podatkowych (np. Ordynacja podatkowa). Niemniej dla potrzeb wewnętrznego prawa podatkowego, w tym przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych, ustawodawca dla zróżnicowania zasad opodatkowania w zależności od rodzaju wykonywanej działalności zdefiniował w nieco inny sposób pojęcie działalności gospodarczej oraz wyszczególnił jako odrębne źródło przychodów działalność wykonywaną osobiście. Dlatego też możliwe jest opodatkowanie niektórych rodzajów działalności, np. artystycznej, tak jak działalności gospodarczej lub jak działalności wykonywanej osobiście, z zachowaniem wszystkich wymogów prawnych obowiązujących dla przyjętej przez podatnika formy prowadzenia i rozliczania takiej działalności. W związku z tym nie każda tego rodzaju działalność podlegać będzie zgłoszeniu w urzędzie skarbowym w sposób określony dla pozarolniczej działalności gospodarczej. Informacji o tym, czy konkretna działalność wymaga zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, udzielają według swojej właściwości organy prowadzące takie ewidencje.

Zgodnie z przepisem art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o pozarolniczej działalności gospodarczej-oznacza to działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 w/w ustawy.

Odrębnym źródłem przychodów o którym mowa w ww. art. 10 ust. 1 pkt 2 są przychody z działalności wykonywanej osobiście. Natomiast w myśl art. 13 pkt 2 ustawy o p.d.o.f. za przychody z działalności wykonywanej osobiście o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

W świetle powyższych przepisów oraz w przedstawionym stanie faktycznym, sprzedaż rzeźb wytworzonych we własnym zakresie będzie stanowiła działalność wykonywaną osobiście, która będzie mogła być rozliczana na druku PIT-53. Stosownie do art. 44 ust. 1a ustawy o p.d.o.f. podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników:

1)

ze stosunku pracy z zagranicy,

2)

z emerytur i rent z zagranicy,

3)

z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6- 9, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1 - są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a. W/w ust. 3a art. 44 stanowi, iż podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19% dochodu za miesiąc, w którym uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego za miesiąc poprzedni, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatników, deklaracje, według ustalonego wzoru. Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne, o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2, opłacanych w danym miesiącu.

W myśl art. 22 ust. 9 cytowanej ustawy: - pkt 3 - koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzania przez nich tymi prawami, ustala się w wysokości 50% uzyskanego przychodu (...), - pkt 4 - koszty uzyskania przychodów z tytułów określonych w art. 13 pkt 2 ustala się w wysokości 20% uzyskanego przychodu (...). Jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej w w/w art. 22 ust. 9 pkt 1 do 4, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych. Powyższe określa przepis art. 22 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zaliczkę obliczoną w sposób jw. zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 1 i ust. 2 o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej w danym miesiącu zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Przychody z w/w tytułu, pomniejszone o koszty określone zgodnie z wyżej cytowanym art. 22 należy wykazać w deklaracji PIT-53 i wpłacić zaliczkę na podatek, określoną zgodnie z w/w art. 44, w terminie do 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto dochody. Przedmiotowe dochody podlegają kumulacji z dochodami z pozostałych źródeł i należy je wykazać w zeznaniu rocznym.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji. Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl