1417/PG/415/37/07/ID - Wykup leasingowanego samochodu na cele prywatne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 sierpnia 2007 r. Urząd Skarbowy w Otwocku 1417/PG/415/37/07/ID Wykup leasingowanego samochodu na cele prywatne.

"(...) Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w 2005 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarła Pani umowę leasingu samochodu osobowego (...). Po zakończeniu przedmiotowej umowy leasingu zamierza Pani wykupić przedmiot leasingu za 1% jego wartości początkowej (...). Po wykupieniu (w marcu 2008 r.) przedmiotu leasingu nie będzie Pani używała przedmiotu leasingu w prowadzonej działalności gospodarczej, tj. nie stanie się on środkiem trwałym. Zamierza Pani niezwłocznie po wykupieniu samochodu przekazać go swojemu mężowi w formie darowizny. Wartość darowizny wyniesie kwotę wykazaną na fakturze wykupu.

W związku z powyższym zwraca się Pani z pytaniem, czy czynność ta spowoduje konieczność dokonania korekty w kosztach uzyskania przychodu o wartość wykupu tego samochodu.

(...) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku stwierdza co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zawarła Pani umowę leasingu operacyjnego. Zgodnie z art. 23b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

1)

została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz

2)

suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Z kolei z art. 23j ust. 1 ustawy wynika, że jeżeli w umowie leasingu została określona cena, po której korzystający ma prawo nabyć przedmiot umowy po zakończeniu podstawowego okresu tej umowy, cenę tę uwzględnia się w sumie opłat, o których mowa w art. 23b ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

(...) Generalną zasadę zaliczania wydatków podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych do kosztów uzyskania przychodów formułuje art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z treścią powołanego przepisu, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy. Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy stanowić mogą koszt uzyskania przychodu o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Użyty w tym przepisie zwrot "w celu" oznacza, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu bądź na funkcjonowanie czy zabezpieczenie źródła przychodu. W przypadku, gdy zakupiony przez Panią samochód nie będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności - trudno dopatrzeć się związku o takim charakterze przyczynowo-skutkowym pomiędzy powstaniem lub zwiększeniem uzyskiwanego przez Panią przychodu, a poniesieniem wydatku związanego z zakupem samochodu.

Wobec powyższego, zdaniem tutejszego organu podatkowego zakup tego samochodu na cele prywatne (kwota wykupu) nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodu. W sytuacji, gdy kwotę wykupu przedmiotu leasingu - samochodu osobowego zaliczy Pani jednak do kosztów uzyskania przychodów wystąpi obowiązek korekty kosztów o kwotę tego wykupu. (...)

W przedstawionym stanie faktycznym, po zakończeniu trwania leasingu nie ma natomiast obowiązku korekty kosztów podatkowych o odliczone raty leasingowe, o ile przedmiot leasingu wykorzystywany będzie na potrzeby działalności gospodarczej w trakcie trwania umowy leasingu. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/4/39-40