1415/POIII/443/7/07/RCH - Stawka VAT dla budowy budynku wykorzystywanego do celów usługowych i mieszkalnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 czerwca 2007 r. Urząd Skarbowy w Ostrołęce 1415/POIII/443/7/07/RCH Stawka VAT dla budowy budynku wykorzystywanego do celów usługowych i mieszkalnych.

"(...) Według stanowiska Podatnika zawartego w przedmiotowym wniosku, jeżeli w budowanym obiekcie wg dokumentacji projektowej przynajmniej połowa powierzchni użytkowej ma służyć celom mieszkalnym, to taki budynek należy uznać za budynek mieszkalny i zastosować 7% stawkę podatku VAT. W przypadku, gdy część która ma być używana do celów mieszkalnych stanowi mniej niż połowę powierzchni użytkowej to taki budynek należy uznać jako budynek niemieszkalny i zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 22%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego stwierdza co następuje:

Zgodnie z art 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) stawka podatku VAT wynosi 22%, poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 ze zm.).

Mocą przepisu przejściowego jakim jest art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

(...) Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. nr 112, poz. 1316 ze zm.), stanowiące usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych, definiuje m.in. pojęcia takie jak: budynki - to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych, przystosowane do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów. Budynki dzielą się na mieszalne i niemieszkalne: budynki mieszkalne - to obiekty budowane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem, budynki niemieszkalne - to obiekty budowlane wykorzystywane głownie dla potrzeb niemieszkalnych. W przypadku gdy co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest co celów mieszkalnych, budynek klasyfikowany jest jako budynek mieszkalny. (...)

Istotne jest zatem prawidłowe zaklasyfikowanie wznoszonego budynku do odpowiedniego symbolu PKOB z uwagi na fakt, iż będzie to miało wpływ na stawkę podatku od towarów i usług w odniesieniu do wykonywanych robót budowlanych. Zgodnie z tym co stwierdzono powyżej, podstawą zaliczenia obiektów budowlanych do poszczególnych zbiorów głównych, zbiorów i podzbiorów PKOB jest przeważające przeznaczenie danego obiektu. Zastosowanie w przedmiotowej sprawie prawidłowej stawki podatku od towarów i usług do prowadzonych robót budowlanych uzależnione jest od zaklasyfikowania wznoszonego budynku, zgodnie z przeważającym przeznaczeniem tego budynku jako całości. (podkreśl. red.)

W tym stanie faktycznym i prawnym stwierdzić należy, iż jeśli wznoszony obiekt stanowić będzie budynek mieszkalny, któremu wg zasad PKOB można nadać symbol PKOB 11, wówczas wykonywane na nim roboty budowlane należy opodatkować w całości stawką podatku VAT w wysokości 7%. W przeciwnym wypadku do całego obiektu zastosowanie będzie miała stawka podatku w wysokości 22%."

Opublikowano: S.Podat. 2007/12/30-31