1415/POIII/443-3/07/AR - Nabyte środki trwałe a odliczenie podatku VAT w przypadku zmiany statusu podatnika.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 marca 2007 r. Urząd Skarbowy w Ostrołęce 1415/POIII/443-3/07/AR Nabyte środki trwałe a odliczenie podatku VAT w przypadku zmiany statusu podatnika.

"(...) Rezygnując ze statusu czynnego podatnika VAT i stając się ponownie rolnikiem ryczałtowym, korzystającym ze zwolnienia od podatku, w stosunku do podatnika będą miały zastosowanie regulacje wynikające z art. 91 ustawy o VAT. Z przepisów zawartych w art. 91 ust. 1 - 5 ustawy o VAT wynika, że po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2 - 9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2 - 6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych. W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym, są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, licząc począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości - jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.

Korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty. W przypadku, gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów, o których mowa w ust. 2, uważa się, że towary te są nadal używane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty. Korekta po sprzedaży, o której mowa w ust. 4, powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż.

Przepisy art. 91 ust. 1 - 5 ustawy stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi (art. 91 ust. 7 ustawy o VAT). Jak wynika ze złożonego wniosku, podatnik w czasie posiadania statusu czynnego podatnika VAT nabył środki trwałe, od których podatek naliczony podlegał odliczeniu. Obecnie wnioskodawca rozważa możliwość powrotu do zwolnienia, przewidzianego dla rolników ryczałtowych, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Zakupiony towar będzie w dalszym ciągu używany przez podatnika w prowadzonej działalności rolniczej. Powrót do zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT oznacza, że nabyte przez wnioskodawcę towary służyć będą wyłącznie czynnościom zwolnionym od podatku od towarów i usług. W tym zakresie prawo do odliczenia nie służy, co wynika z cytowanego wyżej art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. W takim przypadku znajdzie zastosowanie przepis art. 91 ust. 7 ustawy o VAT. Na skutek powrotu do zwolnienia, zmieni się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabytych towarów. Konieczne będzie zatem dokonanie korekty, o której mowa w art. 91 ustawy o VAT.

Korekta dotyczyć powinna: środków obrotowych nabytych w roku, w którym zmienia się ich przeznaczenie, środków trwałych innych niż nieruchomości, których przeznaczenie zmieniło się w okresie 5 lat od roku, w którym oddano je do użytkowania nieruchomości, których przeznaczenie zmienia się w okresie 10 lat od roku oddania ich do użytkowania. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/9/45-46